Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Dzień Otwartego Notariatu

Dzień Otwartego Notariatu

Pierwsze piętro poznańskiej Izby Rzemieślniczej zamieniło się w miniona sobotę w filię Izby Notarialnej w Poznaniu, która w tym miejscu zorganizowała Dzień Otwartego Notariatu , który tym razem przebiegał pod hasłem ?Porozmawiaj z notariuszem o… testamentach notarialnych?. Już o 9.30 ( akcja zaczynała się o 10) na rejentów oczekiwalo 10 osób.
Prezes izby notariusz Tadeusz Paetz podjął decyzję, aby akcję rozpocząć wcześniej. Do godziny 16, 25 notariuszy udziliło porad ponad 120 interesantom. 12 osob skonsuktowało z fachowcami swoje problemy w Berlinie, albowiem i tam, w polskiej ambasadzie, notariusze udzielali bezpłatnie porad.
Tegoroczna, 7. edycja Dnia Otwartego Notariatu odbywała w 23 miastach w Polsce pod hasłem ?Porozmawiaj z notariuszem o… testamencie notarialnym?. W ostatnią sobotę listopada kilkuset notariuszy będzie odpowiadać na pytania obywateli w 23 wybranych miastach Polski: Bydgoszczy, Toruniu, Poznaniu Chełmie, Puławach, Radomiu, Katowicach, Gliwicach, Bielsko-Białej, Częstochowie, Warszawie, Białymstoku, Olsztynie, Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze, Łodzi, Szczecinie, Gorzowie Wlkp., Koszalinie, Krakowie, Krośnie, Jaśle. W tym roku ? po raz pierwszy w historii tej akcji ? DON odbędzie się także w Berlinie, gdzie polscy notariusze będą udzielać informacji leżących w ich kompetencjach zawodowych. W poprzednich latach notariusze rozmawiali na temat dziedziczenia, spadków, przekazywania majątku rodziny oraz bezpiecznej jesieni życia.
Tegoroczne hasło DON brzmi ?Porozmawiaj z notariuszem o… testamentach notarialnych? ? spotkania z obywatelami będą okazją do wyjaśnienia, że taka forma przekazania majątku najbliższym jest najbardziej bezpieczna i skuteczna. Niezależnie od tematu przewodniego notariusze odpowiedzą na wszystkie pytania leżące w ich kompetencjach ? dotychczasowe edycje DON pokazały, że najczęściej dotyczą one darowizn, testamentów, umów o dożywocie i umów renty. Wyjaśnienia wymagają także ? ważne z punktu widzenia każdego obywatela ? istotne zmiany w prawie spadkowym, które weszły w życie w roku 2015, dotyczące spadków z elementem transgranicznym oraz wprowadzenia jako zasady dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza.

O tym, że Dzień Otwarty Notariatu ? rozumiany przede wszystkim jako sposób na podniesienie poziomu świadomości prawnej obywateli ? jest potrzebny, świadczy bardzo duże zainteresowanie społeczne dotychczasowymi edycjami tej imprezy: każdego roku na odbywające się w kilkudziesięciu miastach Polski spotkania z notariuszami przychodzi nawet kilka tysięcy osób. Dzień Otwarty Notariatu to ogólnopolska akcja edukacyjno-społeczna, której organizatorem jest Krajowa Rada Notarialna we współpracy z izbami notarialnymi, a jej celem edukacja prawna obywateli w zakresie zagadnień leżących w kompetencjach zawodowych notariuszy.
W Poznaniu na zainteresowanych notariusze będą czekać w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej przy Aleji Niepodległości 2

Sprawdź także

Rządzi prawo kaduka

Trybunał Konstytucyjny: prawo kaduka, czyli KRS, która została ukształtowana na podstawie ustawy z 2017roku nie …