Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Dzień Sprawiedliwości Karnej

Dzień Sprawiedliwości Karnej

17 lipca 2014 roku przypada 16. rocznica przyjęcia Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego. W tym dniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej z okazji Dnia Międzynarodowej Sprawiedliwości Karnej wystosowało następujące oświadczenie: Obchodzony co roku Dzień Międzynarodowej Sprawiedliwości Karnej przypomina
nam znaczenie ustanowienia pierwszego stałego, wiarygodnego i w pełni funkcjonalnego trybunału międzynarodowego do sądzenia sprawców najcięższych przestępstw prawa międzynarodowego. W tym dniu oddajemy też cześć ofiarom tych przestępstw. Deklaracja z Kampali kładzie nacisk na ?odnowienie ducha współpracy i solidarności?, czego ucieleśnieniem jest coroczna manifestacja przywiązania Państw Stron Rzymskiego Statutu do celów i zadań Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Bieżący rok jest szczególnie istotny dla Polski. Nasz kraj dołączy wkrótce do grupy państw, które jako pierwsze zwiążą się Poprawkami z Kampali do Rzymskiego Statutu. Polska korzysta z okazji, aby potwierdzić wolę współpracy z Trybunałem w jego misji osądzenia sprawców najcięższych zbrodni międzynarodowych takich jak zbrodnie wojenne, ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości.
Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Sprawdź także

Oświadczenie 13 sędziów IC SN

Oświadczenie 13 Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Nie można wybierać kandydatów na Prezesa Izby Cywilnej …