Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Egzamin na adwokata

Egzamin na adwokata

Kilkunastu prawników chce sobie zrobić życiowy prezent, akurat na Gwiazdkę. Jeżeli zdadzą najważniejszy w ich karierze egzamin będą mogli wykonywać zawód adwokata. W Poznaniu, od wtorku do piątku ( od 2 do 4 grudnia) trwa bowiem państwowy egzamin na adwokata, dla osób które nie ukończyły aplikacji adwokackiej, ani innej aplikacji, a są absolwentami prawa i wykonywały zawód związany z szeroko pojętą obsługą prawną. Przystąpiło do niego 15 osób.

We wtorek wszyscy uczestnicy państwowego egzaminu w ciągu 100 minut mieli odpowiedzieć na 100 pytań testowych. Teraz muszą wypowiedzieć się pisemnie w sprawach przygotowanych przez specjalistów – casusów z dziedziny prawa karnego, cywilnego, administracyjnego i gospodarczego. Na sporządzenie prac pisemnych będą mieli po 360 minut.
Warunkiem pozytywnego zakończenia egzaminu jest zdanie każdej z jego pięciu części. Z informacji otrzymanych od adwokata Eugeniusza Michałka ( na fotografii) wynika, że o prawo wykonywania zawodu ubiega się 15 osób, w tym trzy kobiety. Większość z nich to urzędnicy z działów obsługi prawnej firm i przedsiębiorstw, ale jest i celnik. Średnia wieku oscyluje wokół 35- 40 lat.
W skład komisji państwowej powołanej przez ministra sprawiedliwości wchodzą sędziowie: Krzysztof Józefowicz prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu – przewodniczący komisji, sędzia Krzysztof Lewandowski, wiceprezes SO w Poznaniu, sędzia Ryszard Iwankiewicz z Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i sędzia Grażyna Radzicka z WSA w Poznaniu oraz adwokaci z Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu: Wojciech Celichowski, Adam Swoboda, Tomasz Guzek i Eugeniusz Michałek. Wyniki egzaminu maja zostać ogłoszone 15 grudnia.
W przyszłym tygodniu nastąpi natomiast część ustna egzaminu adwokackiego, który zdaje ostatni rok aplikantów adwokackich w Poznaniu. W ubiegłym tygodniu wszyscy odpowiadali pisemnie na zadane im casusy. Teraz przy pomocy retoryki będą przekonywać swoich starszych kolegów, że z godnością będą nosić togę z zielonymi wypustkami- atrybut zawodu adwokata.

Sprawdź także

Manipulacje Manowskiej

Starzy” sędziowie Sądu Najwyższego skierowali w marcu do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara …