Najnowsze informacje
Strona główna / Listy / EJOCN już działa

EJOCN już działa

Powołanie Europejskiej Sieci Sądowej do Walki z Przestępczością Zorganizowaną

W dniu 25 września 2024 r., pod auspicjami Eurojustu, rozpoczęła swoją działalność Europejska Sieć Sądowa do Walki z Przestępczością Zorganizowaną (EJOCN).

Powołanie Europejskiej Sieć Sądowej do Walki z Przestępczością Zorganizowaną

W skład Sieci wchodzą prokuratorzy ze wszystkich 27 państw członkowskich UE specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.

W posiedzeniu inaugurującym wzięli udział: Didier Reynders – Komisarz UE ds. Sprawiedliwości, Ylva Johansson – Komisarz UE ds. Wewnętrznych oraz Ladislav Harman – Przewodniczący Eurojust.
Polską prokuraturę reprezentowali prok. Jacek Łazarowicz z Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej oraz prok. Paweł Wąsik – asystent Przedstawiciela Krajowego Polski w Eurojust. 

Powołanie do życia sieci EJOCN stanowi odpowiedź na złożony i szybko zmieniający się charakter poważnej przestępczości w Europie. 76 proc. grup przestępczych w UE działa w dwóch do siedmiu krajach, a zyski ze wszystkich nielegalnych działań szacuje się na około 139 mld euro rocznie. Likwidacja tych grup wymaga ponadnarodowego podejścia, w warunkach stale zmieniającego się krajobrazu najpoważniejszej przestępczości. Dlatego EJOCN skoncentruje się na kwestiach horyzontalnych, które pojawiają się w śledztwach dotyczących zorganizowanych grup przestępczych i zmierzać będzie do wypracowania mechanizmów rozwiązywania aktualnych problemów pojawiających się w sprawach tej kategorii, jak również identyfikować nowe, praktyczne możliwości współpracy między prokuratorami.

Aktualnie priorytetem EJOCN jest zwalczanie zorganizowanej przestępczości narkotykowej związanej z europejskimi portami i innymi węzłami logistycznymi, przez które narkotyki wprowadzane są do dalszego obrotu.  Dostępność narkotyków stale rośnie, co czyni handel nimi jednym z najbardziej lukratywnych źródeł dochodów dla międzynarodowych grup przestępczych. Według raportu Europolu na temat najgroźniejszych siatek przestępczych w UE, 50 proc. grup przestępczych działających w UE jest zaangażowanych w handel narkotykami.  

Więcej informacji na stronie Eurojust.


Dział Prasowy
Prokuratury Krajowej

Sprawdź także

Szkoła Praw Człowieka

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, nawiązując do bogatej tradycji Szkoły Praw Człowieka, jaką przez lata prowadziła, otwiera …