Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / PiSIzby SN, to nie sądy

PiSIzby SN, to nie sądy

Dwoje sędziów zostało pozbawionych prawa do rzetelnego procesu, bo orzeczenia w ich sprawach wydała Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. ETPC nakazał Polsce pilnie rozwiązać problem upolitycznienia KRS.

Polska naruszyła art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który gwarantuje prawo do rzetelnego procesu sądowego – orzekł w poniedziałek ETPC.

Zgodnie z konwencją każdy ma prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez niezawisły i bezstronny sąd „ustanowiony ustawą”. – Takim sądem nie jest Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego – wynika z wyroku siedmioosobowego składu Trybunału. 

Prezydent Andrzej Duda w całości obsadził izbę osobami wskazanymi przez upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa. 

„Polska musi podjąć szybkie działania, aby rozwiązać problem braku niezależności KRS” – dodał ETPC. 

Sąd nad „reformą” sądownictwa 

To drugi wyrok, który zapadł w Strasburgu w ostatnim czasie i dotyczy „reformy” Sądu Najwyższego przeprowadzonej w 2018 r. Prezydent Andrzej Duda utworzył wtedy w SN dwie nowe izby: Izbę Dyscyplinarną i Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Obie od zera obsadził osobami wskazanymi mu przez nową KRS. 

Sprawdź także

Bezprecedensowy list

Trybunał Konstytucyjny opublikował 16 listopada bezprecedensowy list sędziego Bartłomieja Sochańskiego do sędziów trybunalskich w reakcji na publikację …