Finansowanie pomostowe

Europa o praworządności

Pierwsza debata na temat praworządności z Fransem Timmermansem w nowym po wyborach Parlamencie Europejskim odbędzie się 5 września – informuje RMF FM. Dyskusja będzie trwać 1,5 godziny. W jej trakcie pojawi się temat afery w Ministerstwie Sprawiedliwości. „Sprawa zbyt duża, żeby ją pominąć” – usłyszała dziennikarka RMF FM.

Jak ustaliła dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, 5 września odbędzie się półtoragodzinna debata na temat praworządności na połączonych komisjach wolności obywatelskich i sprawiedliwości nowego po wyborach Parlamentu Europejskiego.

Frans Timmermans przedstawi plan „na rzecz działań w zakresie praworządności”.

  • Temat afery trollowej w Ministerstwie Sprawiedliwości z pewnością pojawi się podczas debaty, bo to sprawa zbyt duża, żeby ją pominąć – usłyszała dziennikarka RMF FM w PE.

Już wcześniej rzecznik Komisji Europejskiej przekazał RMF FM, że „KE nadal śledzi tę sprawę z bliska i bez względu na okoliczności niedopuszczalne jest nękanie sędziów”.

Podczas debaty Timmermans ma przedstawić nowym eurodeputowanym stan prawny i wyjaśnić, jakimi instrumentami dysponuje Unia, żeby bronić państwa prawa.

Parlament Europejski w swoich rezolucjach krytykuje KE za nieskuteczność działań wobec Polski czy Węgier. Jak wyjaśnił jeden z rozmówców dziennikarki RMF FM w PE – „jest potrzeba stworzenia nowych podstaw prawnych dających rzeczywiste, twarde uprawnienia instytucjom europejskim”. Wyjaśnił, że z pewnością z powodu sytuacji praworządności w Polsce i na Węgrzech oba kraje będą wymieniane jako przykłady. – Nie chodzi jednak o atak na ten czy inny kraj – powiedział. Jego zdaniem nie można jednak wykluczyć, że afera trollowa w Ministerstwie Sprawiedliwości będzie tematem pytań eurodeputowanych i debaty z Timmermansem.

Sprawdź także

Strach PiS przed Europą

Prokuratura Europejska rozpoczęła działalność. Polska nie dołączyła do niej z obawy o utratę suwerennościrokuratura Europejska …