Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe

Europa to Wartości i Prawo

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji Heiko Maas i Jean-Yves Le Drian zareagowali na czwartkowy wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Wydali wspólne oświadczenie w sprawie przestrzegania prawa Unii Europejskie. Jak informują agencja Reuters i dpa, w oświadczeniu szczególną uwagę zwraca się na Polskę.

Jak zaznacza dpa, szefowie dyplomacji Francji i Niemiec wyrazili także w oświadczeniu „wsparcie dla Komisji Europejskiej w sporze z Polską”. „Członkostwo w UE idzie w parze z całkowitą i nieograniczoną przynależnością do wspólnych wartości i zasad” – napisali.
Wszystko czego potrzebujesz do remontu i budowy domu. Nie przegap najlepszych okazji!

„Szacunek dla tych zasad i wartości oraz ich przestrzeganie dotyczy każdego państwa członkowskiego, jest bezwarunkowe i oczywiście ma również zastosowanie do Polski, która zajmuje ważne miejsce w UE” – zaznaczono w oświadczeniu.
Reakcja na wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego

„Oznacza to, że przynależność do UE obliguje prawnie i moralnie do przestrzegania wszystkich unijnych reguł. W tym kontekście ponawiamy nasze wsparcie dla Komisji Europejskiej, aby stała na straży przestrzegania prawa europejskiego” – podkreślili Maas i Le Drian.
Jak pisze dpa, obaj ministrowie w ten sposób zareagowali na czwartkowy wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski, uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-szefowie-msz-francji-i-niemiec-wydali-oswiadczenie-pisza-o-p,nId,5571545#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Sprawdź także

Gdy MSZ milczy, działa RPO

PO interweniuje w sprawie Poczobuta, chce wyjaśnień od ambasadora RP w Mińsku Andrzej Poczobut przebywa …