Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Europa walczy z cyberprzestępczością

Europa walczy z cyberprzestępczością

Zastępca prokuratora generalnego Marzenna Kowalska uczestniczyła w odbywającym się w dniach 25 – 28 października 2015 r. w Monachium 17 Międzynarodowym Forum Prokuratorów poświęconemu zagadnieniom walki ze zorganizowaną przestępczością. W obradach Forum uczestniczyli również prokuratorzy Jarosław Malinowski
i Jacek Łazarowicz z Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.
W trakcie obrad omawiano problematykę zwalczania cyberprzestępczości. Szczególnie dyskutowano o funkcjonowaniu tzw. Darknetu i sieci TOR, to jest ukrytych lub anonimowych sieci komputerowych służących komunikacji między osobami prowadzącymi działalność przestępczą i stanowiących platformę handlową, przy pomocy której dokonywany jest obrót środkami odurzającymi, bronią, dziecięcą pornografia oraz innymi przedmiotami pochodzącymi z przestępstwa lub służącymi do ich popełniania.
Odrębny panel dyskusyjny, który poprowadził prokurator Jacek Łazarowicz, poświęcono problematyce finansowania terroryzmu oraz jego zwalczania, przy udziale prokuratorów i analityków finansowych. Uczestnicy Forum wymienili również doświadczenia w zwalczaniu przestępczości korupcyjnej, w tym zwłaszcza w zakresie ochrony świadków oraz tzw. sygnalistów (whistleblowers).
17 Międzynarodowe Forum Prokuratorów zorganizowane zostało przez wyspecjalizowaną komórkę Komisji Europejskiej – Taiex, pod auspicjami Prokuratorów Generalnych Monachium i Drezna. W obradach wzięło udział blisko 100 prokuratorów z kilkunastu krajów Unii Europejskiej, Azji, jak również Bliskiego Wschodu.
Wydział Informacji i Kontaktu z Mediami Prokuratury Generalnej

Sprawdź także

Sprawki Miśki Adwokatki

1 czerwca rusza II edycja akcji edukacyjnej „Bajeczni Adwokaci”. Do przedszkoli i szkół ruszą adwokatki …