Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / Europa wyklucza neo-KRS

Europa wyklucza neo-KRS

Europejska Sieć Rad Sądownictwa podjęła decyzję o usunięciu z szeregów stowarzyszenia polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. Za wykluczeniem polskiej KRS oddano 86 głosów. 6 członków Rady wstrzymało się od głosu.
KRS wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa
KRS wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa Źródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Na posiedzeniu Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa w Wilnie zapadła ostateczna decyzja dotycząca polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. KRS – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Wirtualnej Polski – została usunięta z szeregów tego stowarzyszeni.

  • Istnieje obowiązek europejskiej społeczności sądowniczej, aby jasno mówić o swym sprzeciwie wobec jakichkolwiek ataków ze strony rządu na niezawisłość sędziów – stwierdził przewodniczący Rady Filippo Donati.

O swojej decyzji Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) poinformowała w komunikacie na swojej stronie internetowej. Przypomniano w nim, że we wrześniu 2018 roku ENCJ zawiesiła członkostwo Krajowej Rady Sądownictwa, „w związku z czym polska KRS została pozbawiona prawa głosu i wyłączona z udziału w działaniach organizacji”.

Sprawdź także

Równią pochyłą w dół

Światowy Indeks Praworządności. Pięć krajów UE za Polską Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli, 20 października …