Najnowsze informacje

W UE bez immunitetu?

Europosłowie Kempa, Mazurek, Jaki i Poręba mogą stracić immunitet. Zarzut: nawoływanie do nienawiści przeciw uchodźcom

Beata Kempa, Patryk Jaki, Beata Mazurek i Tomasz Poręba - europosłowie z Solidarnej Polski i PiS. Komisja prawna Parlamentu Europejskiego zajmie się wnioskiem o uchylenie im immunitetów

Beata Kempa, Patryk Jaki, Beata Mazurek i Tomasz Poręba – europosłowie z Solidarnej Polski i PiS. Komisja prawna Parlamentu Europejskiego zajmie się wnioskiem o uchylenie im immunitetów(fot. Screen: Parlament Europejski (1), Dawid Żuchowicz(2), Jakub Orzechowski (3), Patryk Ogorzałek (4) / Agencja Wyborcza.pl)

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego wzięła się za wnioski o uchylenie immunitetu czterem europosłom PiS i Solidarnej Polski: Beacie Kempie, Patrykowi Jakiemu, Tomaszowi Porębie i Beacie Mazurek. Po wydaniu przez nią rekomendacji sprawa trafi pod głosowanie na forum PE.

Sprawa ma związek z subsydiarnym aktem oskarżenia, który złożył Rafał Gaweł, założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Zarzuca im nawoływanie do nienawiści w antyuchodźczym spocie wyborczym, opublikowanym przed wyborami samorządowymi w 2018 r. 

W spocie, mającym formę telewizyjnych wiadomości, koalicja rządząca straszyła, że wygrana opozycji w samorządach będzie oznaczała wzrost liczby uchodźców w Polsce, a to doprowadzi do zamieszek i niebezpieczeństwa. „W ramach przydziału pojawiły się enklawy muzułmańskich uchodźców, a dziś mieszkańcy boją się wychodzić po zmroku na ulice”, „napady na tle seksualnym i akty agresji stały się codziennością” – opisał w spocie w lektor, przy akompaniamencie budującej napięcie muzyki oraz scen chaosu na ulicach. Na pasku na dole ekranu widniał napis: „Kryzys z uchodźcami. Czy tak będzie wyglądała Polska w 2020 roku?”.

Uchylenie immunitetu europosłom Solidarnej Polski i PiS. Komisja w PE zajmuje się wnioskiem 

Co ciekawe, rządzącym za ten materiał oberwało się nawet ze strony prawicy – chociażby Jerzy Kwaśniewski, szef Ordo Iuris, stwierdził, że materiał „karmi najgorsze stereotypy”. Poza prezesem OMZRiK zawiadomienie do prokuratury złożył także rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. 

Śledczy nie dopatrzyli się w spocie znamion czynu zabronionego. Kiedy prokuratura dwukrotnie odmówi wszczęcia postępowania lub je umorzy, można przejąć jej rolę i wcielić się w oskarżyciela. To właśnie zrobił Rafał Gaweł, składając do sądu tzw. subsydiarny akt oskarżenia. 

Oskarża 12 polityków PiS i Solidarnej Polski, w tym właśnie czterech europosłów: pochodzącą z dolnośląskiego Sycowa Beatę Kempę, a także Beatę Mazurek, Patryka Jakiego oraz Tomasza Porębę.

Poza nimi na liście są też m.in. Krystyna Pawłowicz, Joanna Lichocka, Piotr Gliński i Mariusz Błaszczak.

Źródło: wyborcza.pl

Sprawdź także

Izrael: rząd czy sąd?

W Izraelu rozpoczyna się najważniejsza sprawa sądowa w historii Czy Sąd Najwyższy odważy się, w …