Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Fakty i mity o Komornikach

Fakty i mity o Komornikach

Komornik sądowy – postrzeganie społeczne a rzeczywistość prawna

  • Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, wziął udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Komornik sądowy – postrzeganie społeczne a rzeczywistość prawna”.
  • Konferencję zorganizowano w ramach obchodów Dnia Solidarności Przeciwko mowie Nienawiści i Agresji w Mediach i Polityce.
  • Przypomnijmy, że mija rok od tragicznej śmierci komornik Ewy Kochańskiej, zaatakowanej w kancelarii przez nożownika.

Prezes NRA podczas wystąpienia wskazał na kluczową rolę komorników w funkcjonowaniu systemu prawnego. Nawiązał także do rocznicy zabójstwa Pani Komornik Ewy Kochańskiej, mówiąc, że świat prawniczy potępia każdą formę przemocy w przestrzeni publicznej.
Nie do zaakceptowania są i nie ma zgody na jakiekolwiek akty agresji wobec prawników. Każda forma agresji musi zawsze spotykać się ze zdecydowaną reakcją państwa.

Na koniec Prezes NRA powiedział, że przed nowym Ministrem Sprawiedliwości są w tym aspekcie dwa podstawowe zadania: podjęcie konkretnych, zdecydowanych i natychmiastowych działań, które realnie zwiększą ochronę prawną osób wykonujących zawody prawnicze, a także bezwzględna  konieczność kształtowania opinii publicznej w atmosferze szacunku i zrozumienia roli zawodów prawniczych w demokratycznym państwie prawnym.

Przypomnijmy, że mija rok od tragicznej śmierci komornik Ewy Kochańskiej, zaatakowanej w kancelarii przez nożownika.

Naczelna Rada Adwokacka w 2022 r. okazała wsparcie środowisku notariuszy, potępiając każdą formę przemocy w przestrzeni publicznej.

Wielu adwokatów w listopadzie 2022 r. wywiesiło na drzwiach swoich kancelarii kartki z symbolicznym wsparciem #solidarnizkomornikami, które było zobowiązaniem do intensywnej pracy na rzecz bezpieczeństwa wszystkich prawników.

Przebieg konferencji można śledzić dzięki transmisji na YouTube

Sprawdź także

Adwokaci o wyborze KRS

Prezes NRA do Premiera i Ministra Sprawiedliwości: przyznanie wyłącznie sędziom prawa do zgłaszania kandydatów do …