Najnowsze informacje
Strona główna / Temida w Polsce, Europie i na Świecie / Faszyści zawłaszczyli znak AK

Faszyści zawłaszczyli znak AK

Twórcy ulotek rozdawanych na Greenpoincie, polskiej dzielnicy Nowego Jorku twierdzą, że pierwotnie antynazistowski znak Polski Walczącej został zawłaszczony przez faszystów.

Została uznana za „symbol nienawiści”. Grupa mieszkańców Greenpointu przygotowała ulotki na temat znaków, którymi posługują się neonazistowskie i neofaszystowskie grupy działające w obrębie nowojorskiej dzielnicy. Zaapelowała też o zrywanie lub zamazywanie takich symboli. To miała być odpowiedź na rosnącą liczbę przestępstw o podłożu rasistowskim i ksenofobicznym.

Na niechlubnej liście znalazła się powstańcza „kotwica”. Autorzy ulotki opisali ją jako „symbol ukradziony Armii Krajowej przez polskich i polsko-amerykańskich faszystów”. Zdjęcie ulotki opublikowane na Instagramie zalała fala krytycznych komentarzy Polaków, którzy domagali się usunięcia symbolu Polski Walczącej z listy. W odpowiedzi na głosy oburzenia, „Greenpointers” uzupełnili swój post o dłuższe wyjaśnienie pochodzenia PW.

Wielu Polaków używa symbolu „kotwicy”. Był to znak oporu przeciwko faszystowskim siłom, które zaatakowały Polskę, a potem – symbol nadziei na odzyskanie niepodległości względem sowietów. To znak wielkiej dumy w polskiej kulturze, który został częściowo zawłaszczony przez małą grupę współczesnych faszystów – napisali „Greenpointers”.

Na Twitterze swoje oburzenia wyraził Konsul Generalny RP w Nowym Jorku. Maciej Golubiewski wysunął hipotezę, iż intencją autorów ulotki było „zdyskredytowanie tego pięknego symbolu”. Wśród komentujących znalazły się również osoby, które przekonują, że najważniejszy jest kontekst, w jakim występuje znak. Jeśli ktoś umieszcza go obok haseł o charakterze faszystowskim, to tym samym symbol też nabiera takiego znaczenia.

Źródło:dziejesie.wp.pl.

Sprawdź także

NRA – nie dla zmian w kk

Naczelna Rada Adwokacka za odrzuceniem nowelizacji Kodeksu karnego Uchwalona przez Sejm nowelizacja Kodeksu karnego nie …