Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Festiwal więziennych teatrów

Festiwal więziennych teatrów

Dobiegła końca IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej. Organizatorem przedsięwzięcia był dyrektor Aresztu Śledczegow Poznaniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz Urzędem Miasta w Poznaniu. Partnerami projektu, tradycyjnie już, były: Centrum Kultury Zamek, Teatr ósmego Dnia, Teatr Polski w Poznaniu oraz Katedra Dramatu Teatru i widowisk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Konkurs został objęty patronatami honorowymi przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, Prezydenta Miasta Poznania, Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Patronat medialny objęły: Wielkopolska Telewizja Kablowa spółka z o.o., portal epoznań.pl, Telewizja Polska S.A. Oddział Terenowy w Poznaniu, Radio Merkury oraz Forum Penitencjarne.
W konkursie wzięło udział 12 zespołów teatralnych z całej Polski. Oto relacja z przebiegu festiwalu:
24 KWIETNIA ? TEATR POLSKI W POZNANIU
Pierwszy dzień konkursu rozpoczął się spektaklem Wierzchowskiej Grupy Teatralnej z Zakładu Karnego w Wierzchowie pt. ?Peron IV?, a następnie wystąpiły: Jubilo z Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu w spektaklu ?Odzwierciedlenie? oraz Grupa Epizod z Oddziału Zewnętrznego w Kaliszu ze spektaklem ?Za pięć godzin zobaczę Jezusa?.
25 KWIETNIA – TEATR POLSKI W POZNANIU
Drugiego dnia zaprezentowała się żeńska grupa teatralna Druga Szansa z Aresztu Śledczego w Opolu w spektaklu „Dobru i zło?. Kolejny zespół (także żeński) z Oddziału Zewnętrznego w Turawie Widnokręgi zaprezentował spektakl „Za głosem serca?. Ostatnią grupą tego dnia była męska grupa teatralna Próba z Oddziału Zewnętrznego przy ul. Nowosolskiej w Poznaniu w spektaklu „cudne manowce?.
26 KWIETNIA ? TEATR óSMEGO DNIA W POZNANIU
Trzeci dzień teatrów rozpoczął się w „ósemkach” spektaklami ?Okrutny zapach perfum? grupy Korektor z Zakładu Karnego w Kwidzynie, oraz „Czekając na…” zespołu Piktogram z Zakłdu Karnego w Sztumie. Jako ostatnia tego dnia wystąpiła grupa Impro z Zakładu Karnego w Krzywańcu w spektaklu „Poczta Anielska?.
27 KWIETNIA – TEATR óSMEGO DNIA
W ostatnim dniu przeglądu więziennych grup teatralnych można było obejrzeć sztukę „Za pięć godzin zobaczę Jezusa? grupy Restart z Aresztu Śledczego w Krakowie-Podgórzu, oraz „Zielony Kapturek? teatru kukiełkowego Teatr Dwóch Scen z Oddziału Zewnętrznego w Moszczańcu. Zespołem kończącym konkursowe zmagania był Teatr Innego Świata z Aresztu Śledczego w Poznaniu w spektaklu „Shrek i przyjaciele”.

28 KWIETNIA – CENTRUM KULTURY ZAMEK

Po naradzie, jury konkursu przyznało I miejsce ex aequo: teatrowi Piktogram z Zakłądu Karnego w Sztumie za sztukę ?Czekając na…? oraz grupie Jubilo z Zakłądu Karnego nr 1 we Wrocławiu za spektakl ?Odzwierciedlenie?, II miejsce ex aequo: Wierzchowskej Grupie Teatralnej za przedstawienie ?Peron Iv? oraz poznańskiemu Teatrowi Innego Świata za ?Shreka i przyjaciół”. III miejsce zajął teatr Próba z Oddziału Zewnętrznego w Poznaniu za ?Cudne Manowce?.
Wyróżnienia otrzymali: – EPIZOD z Oddziału Zewnętrznego w Kaliszu Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp., – DRUGA SZANSA z Aresztu Śledczego w Opolu, – WIDNO-KRĘGI z Oddziału Zewnętrznego w Turawie Aresztu Śledczego w Opolu, – KOREKTOR z Zakładu Karnego w Kwidzynie, – IMPRO z Zakładu Karnego w Krzywańcu, – RESTART z Aresztu Śledczego w Krakowie Podgórzu, – TEATR DWóCH SCEN z Oddziału Zewnętrznego w Moszczańcu Zakładu Karnego w Łupkowie. Jury z satysfakcją podkreśliło wysoki poziom IV Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej, doceniło bogactwo języka, rozwiązań i pomysłów scenicznych. Po uroczystym wręczeniu nagród zeprezentowany został spektakl „Czekając na…?. Każda kolejna edycja konkursu więziennych teatrów udowodnia resocjalizacyjny potencjał sztuki – pozwala więźniom obcować z kulturą słowa, budować poczucie własnej wartości, destrukcję zastąpić kreacją.
Tekst: por. Anna Michalik, Jan Kurowski
Foto: Arkadiusz Michalak

Sprawdź także

SN uchyla decyzję neoSN

​Izba Karna Sądu Najwyższego uchyliła postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 16 czerwca, ponieważ w składzie …