Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Elżbieta Witek, Jacek Sasin, Mariusz Kamiński, Michał Dworczyk – między innymi na tych polityków posłowie z komisji śledczej ds. wyborów kopertowych złożą zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Na liście są też wiceministrowie oraz władze Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Sejmowa komisja śledcza badająca wybory korespondencyjne pracowała przez sześć miesięcy, podczas 28 posiedzeń przesłuchując 29 świadków. Gotowy jest już raport końcowy: 400 stron, kilkanaście zawiadomień do prokuratury, zarzuty w sprawie niegospodarności na 76 mln zł. Na liście znaleźli się praktycznie wszyscy świadkowie komisji, którzy byli odpowiedzialni za niedoszłe głosowanie.
Komisja przedstawiła skróconą wersję raportu końcowego. Głosowanie po wakacyjnej przerwie we wrześniu.
Mam nadzieję, że niezależna prokuratura i niezawisły sąd wydadzą surowe wyroki w tej sprawie – mówił „Wyborczej” były szef komisji, europoseł KO Dariusz Joński.
Jego zdaniem raport „to gotowy akt oskarżenia” przeciwko najważniejszym politykom poprzedniej władzy.
– Raport spełnia cele, które sobie postawiliśmy. Pokazuje, że doszło do złamania prawa, wykazuje niegospodarność, ale też przestrzega, by już nikomu nie przyszło do głowy organizować wyborów inaczej, niż jest to zapisane w prawie – ocenia Joński.
Dodaje, że efektem pracy komisji będzie kilkanaście wniosków do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez ludzi byłej władzy.
Więcej wyborcza.pl