Franciszek o 1 Listopada

Z powodu pandemii przez cały listopad, a nie tylko w oktawie Wszystkich Świętych, można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych – ogłosił Watykan. Celem decyzji jest zagwarantowanie bezpieczeństwa wiernym.

Papież Franciszek /ANGELO CARCONI /AFP

W dekrecie wydanym na polecenie papieża Franciszka przez urząd Penitencjarii Apostolskiej ogłoszono, że na wszystkie dni listopada rozszerzony został odpust udzielany tym, którzy odwiedzają cmentarze i modlą się za zmarłych. Odpust ten udzielany jest zawsze od uroczystości Wszystkich Świętych do 8 listopada.
Chodzi o to, jak wyjaśniono, by zagwarantować bezpieczeństwo wiernym.
Nowa oferta od Cyfrowego Polsatu – Pakiet M z 72 kanałami za 30 zł miesięcznie! Sprawdź

Ponadto na mocy watykańskiego dekretu osoby starsze, chore oraz pozostałe, które nie mogą opuścić domu, na przykład z powodu restrykcji nałożonych przez władze w ich miejscach pobytu, mogą uzyskać odpust zupełny na drodze duchowej łączności ze wspólnotą wiernych i modlitwy

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-przez-caly-listopad-mozliwosc-odpustu-zupelnego-dla-wiernych,nId,4811329#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje do lekarzy i sędziów, aby nie brali pod uwagę decyzji TK w sprawie aborcji. – To nie jest orzeczenie, bo w składzie były osoby nieuprawnione do orzekania – mówi dr Piotr Kładoczny z HFPC. Jego zdaniem lekarze nadal mają prawo przeprowadzać aborcję na dotychczasowych zasadach, a sądy nie mogą ich za to karać.

„Tak zwane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stanowi bezprecedensowy atak na prawa kobiet i wolność od nieludzkiego i poniżającego traktowania. Przypominamy, że w świetle prawa decyzja podjęta przez Trybunał w tak ukształtowanym składzie nie jest w istocie orzeczeniem” – napisał w wydanym właśnie stanowisku zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. „Dlatego wzywamy sędziów i lekarzy do niebrania tego tzw. orzeczenia TK pod uwagę” – dodał.

Sprawdź także

A.Nawalny zamordowany

Ciało Aleksieja Nawalnego znajduje się jednak w kostnicy szpitala klinicznego w mieście Salechard. Są na …