Najnowsze informacje

Gest honoru

Po „lex Tusk” rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie rezygnuje z zasiadania w prezydenckiej radzie naukowej. „Nie mogę pozostać bierny”. Profesor Stanisław Mazur protestuje w ten sposób przeciwko podpisanej przez prezydenta ustawie o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Prof. Stanisław Mazur to rektor Uniwersytetu Ekonomicznego. Z wykształcenia jest politologiem. Zasiada w powołanej w listopadzie 2022 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę Radzie do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. To dziewiąta rada powołana w ramach Rady Rozwoju, ale poza debatą o szkolnictwie ma ona inny wymiar: z naszych informacji wynika, że Duda powołał ją, żeby mieć argumenty w sporach z ministrem Przemysławem Czarnkiem. W Prawie i Sprawiedliwości panuje dosyć zgodna opinia, że politycy pozostają w konflikcie. Zasiadają w niej naukowcy różnych profesji i poglądów politycznych. Więcej możemy przeczytać w liście otwartym, jaki wysłał do prezydenta zaraz po tym, jak Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której PiS może stawiać przed specjalną komisją swoich politycznych wrogów. W powszechnej opinii ma ona służyć polowaniu na Donalda Tuska. 

Sprawdź także

Policyjna przemoc

„Boa-dusiciel”. Policjant, który dowodził akcją z posłanką Gajewską, zasłużony dla PiS Nadkomisarz Sławomir Grzegorzewski to …