Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / GIODO skontroluje prawników

GIODO skontroluje prawników

Podczas swojej pracy prawnicy muszą przestrzegać przepisów różnych ustaw zobowiązujących ich do chronienia informacji. Jedną z nich jest ustawa o ochronie danych osobowych , inną chociażby ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która mówi o tajemnicy przedsiębiorstwa. Generalne zasady wynikają zaś z korporacyjnych kodeksów etyki nakazujących ochronę tajemnicy zawodowej. A GIODO ostrzega – będą kontrole u prawników. Gazeta Prawna informuje, iż wg GIODO, „prawnicy są jedną z grup o najsłabszej świadomości na temat tego, jak powinny być zabezpieczone dane przed nielegalnym dostępem” ? ocenia dr Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowych.
? Banki ? typowy klient kancelarii prawnych ? wdrażają właśnie rekomendację D, która wprowadziła kompleksowe i rygorystyczne zalecenia, między innymi związane z wykorzystywaniem technologii informatycznej oraz ochroną informacji w działalności biznesowej. Co z tego jednak, że w ramach ich struktury będą one bezpieczne, jeśli następnie, na potrzeby obsługi prawnej, trafią do kancelarii, która nie stosuje analogicznych zabezpieczeń i standardów ? zwraca uwagę Jacek Więcki, wiceprezes spółki Trafford IT, która zajmuje się wdrażaniem systemów bezpieczeństwa informacji.
Dotychczas GIODO nie wydał jeszcze żadnej decyzji zakazującej prawnikom przetwarzania danych, ale wynika to z faktu, że nie zajmował się jeszcze tego typu sprawami.
Źródło: Gazeta Prawna

Sprawdź także

Sprawki Miśki Adwokatki

1 czerwca rusza II edycja akcji edukacyjnej „Bajeczni Adwokaci”. Do przedszkoli i szkół ruszą adwokatki …