Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Głos mniejszości

Głos mniejszości

W ?Poranku TVN24? wystąpiła Anna Grodzka. Transseksualistka. W Polsce żyje około kilkudziesięciu tysięcy osób transpłciowych. Dla nich zmiana płci często oznacza całkowite zerwanie z dotychczasowym otoczeniem – powiedziała w „Poranku TVN24” Anna Grodzka. Wyznała, że o sprawie transseksualizmu mówi głośno po to, by inni nie musieli i mogli żyć normalnie. Jak dodała posłanka, zawsze była zwierzęciem politycznym, choć nigdy nie rwała się do władzy. Anna Grodzka, pierwsza transseksualna posłanka w polskim Sejmie, startowała w wyborach z pierwszego miejsca na krakowskiej liście Janusza Palikota. Mimo że stolica Małopolski uznawana jest za jedno z najbardziej konserwatywnych miast w kraju, to kobieta mówi, że nie spotkała się z brakiem tolerancji. Wyznaje, że zdecydowała się na zmianę płci po tym, jak jej dziecko stało się dorosłe, a związek z żoną „skruszał”.
– Mam wrażenie, że to, co teraz robię, jest takim oswajaniem społeczeństwa z transpłciowością – stwierdza Grodzka i dodaje, że politycy muszą zrozumieć, że równe, różnorodne społeczeństwo może zrobić więcej.
Sejm ma być reprezentantem wszystkich obywateli. Także tych transseksualnych. Dotychczasowi wybrańcy narodu mówili o nich cicho. Najczęściej w pisemnych interpelacjach. Czy głosne mówienie o tych trudnych sprawach coś zmieni? Zobaczymy.

Sprawdź także

Policyjna przemoc

„Boa-dusiciel”. Policjant, który dowodził akcją z posłanką Gajewską, zasłużony dla PiS Nadkomisarz Sławomir Grzegorzewski to …