Strona główna / Szczypta soli / Gorzka prawda

Gorzka prawda

Jedna opinia angielskiego piłkarza wygłoszona w stacji BBC wytykająca nam rasizm i ksenofobię to jeszcze nie koniec świata, ale boli to, że dużo w tym prawdy. Nie ważne, że rasizm i ksenofobia to u nas sporadyczne przypadki. Występują jednak, a ich sprawcy są bezkarni – jak poseł PiS mówiący o zagrożeniu białej rasy, po wyborze Baraka Obamy na prezydenta USA, czy ojciec Tadeusz Rydzyk ze swoim Murzynkiem Bambo. – Zostańcie w domu, obejrzyjcie w telewizji, nie ryzykujcie – były kapitan reprezentacji Anglii Sol Campbell przestrzega rodaków przed wyjazdem na Euro 2012. I rysuje mocno niekorzystny obraz Polski i Ukrainy – bezradnych w walce z rasizmem i agresją na trybunach. Campbell swoje obawy o bezpieczeństwo rodaków w Polsce i na Ukrainie wyraził w programie „Panorama” nadawanym w stacji BBC.
W wyemitowanym dokumencie przedstawiono zdjęcia z krajów gospodarzy mistrzostw, na których widać kibiców salutujących i naśladujących małpie odgłosy, gdy przy piłce jest czarnoskóry piłkarz. Pokazano również fragment filmu dokumentującego pobicie studentów z Azji na stadionie Metalista Charków. W obawie o swoje bezpieczeństwo na turniej nie wybierają się rodziny Theo Walcotta i Alexa Oxlade-Chamberlaina, czarnoskórych kadrowiczów Hodgsona. Takie rozwiązanie zaproponował swoim podopiecznym sam selekcjoner.
Obok zamieszczamy doroczne raporty Amnesty International i Departamentu USA na temat przestrzegania praw człowieka w Polsce. Nie jest źle, ale nie możemy obnosić się z dumą, że Polska, to jak kiedyś, przed wiekami, kraj tolerancji i wschodnia ostoja Praw Człowieka. Szkoda. Papierkiem lakmusowym jest stosunek do Romów ? o których sytuacji w Polsce także piszemy w zakładce ?Aktualności?.Konkludując Polska jest nadal krajem dewotów mających w pogardzie każdego, kto myśli i wygląda inaczej aniżeli stereotyp Polaka.

Sprawdź także

PAD-aleć nie znieważony

Sąd Apelacyjny w Łodzi wydał wyrok w sprawie transparentu „Mamy durnia za prezydenta”. Uznał, że …