Strona główna / Szczypta soli / Grozi nam utrata twarzy

Grozi nam utrata twarzy

Tylko nieżyjący już Andrzej Lepper mówił szczerze o lądujących talibach w Klewkach. Musiał zatem coś wiedzieć o tym, co się działo w pobliskich Szymanach. Politycy długo zaprzeczający istnieniom tajnych więzień CIA w Polsce, zmienili nagle front i twierdzę, że jeżeli nawet były, to oni nic o tym nie wiedzieli i żadnej umowy z USA na temat tajnych więzień nie podpisywali. A co podpisywali? Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu oficjalnie wystąpił do Polski o wyjaśnienia w sprawie tajnych więzień CIA ? doniosła „Rzeczpospolita”. Sędziowie żądają dokumentów, które zezwoliły amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej na przetrzymywanie w naszym kraju osób podejrzanych o terroryzm. Rząd ma czas na odpowiedź do 5 września. Trybunał pyta rząd o wyjaśnienia po skardze, którą w Strasburgu w maju 2011 roku złożył przeciwko Polsce Abd al Rahim al Nashiri.
Saudyjczyk twierdzi, że był on przetrzymywany i torturowany przez CIA na terenie naszego kraju. Trybunał chce wiedzieć m.in., czy istnieje między Polską a USA umowa o organizacji specjalnego więzienia. Chce także wyjaśnień, na jakiej podstawie al Nashiri otrzymał w polskim śledztwie status pokrzywdzonego.

W sprawie tajnych więzień CIA w Polsce zapadła swoista zmowa milczenia. Tylko nieliczne organizacje publicznie i głośno żądały wyjaśnień. Ponieważ stosownych dokumentów żąda Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, należy się domyślać, że w tej sprawie zapadnie wyrok. Władze mówią, że żadnych umów zezwalających na torturowanie i tajne więzienia USA w naszym kraju, nie ma. Na jakiej więc podstawie samoloty z terrorystami zatrzymanym przez CIA lądowały w Szymanach?
Według resortu spraw zagranicznych jesteśmy jednym z najbardziej cenionych przez Stany Zjednoczone sojuszników. Tak ceniony jednak sojusznik dotąd musi zabiegać o wizy do USA; a fakt tolerowania bezprawia może spowodować nieodwracalną utratę naszego dobrego wizerunku na międzynarodowej arenie, jeżeli zapadnie w Strasburgu niekorzystny dla RP wyrok.

Sprawdź także

Czytać ze zrozumieniem

Pegasus legalny! – zatriumfował na portalu X były pisowski wiceminister służb specjalnych Maciej Wąsik, zarządzając …