Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / Grzywny z UE dla RP

Grzywny z UE dla RP

Komisja Europejska zwróciła się z wnioskiem do Trybunału Sprawiedliwości UE o karę finansową za to, że wciąż działa Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. – Jest to sytuacja bardzo smutna, a przede wszystkim bardzo zła dla Polski – mówi money.pl prof. Marcin Matczak. Mecenas Michał Wawrykiewicz dodaje, że kara będzie dotkliwsza niż w przypadku Puszczy Białowieskiej.
Polska zostanie ukarana za zmiany w Sądzie Najwyższym? Matczak: „Smutna i zła sytuacja”
KE zwaca się do TSUE w sprawie Polski. Prof. Marcin Matczak: Smutna i zła sytuacja dla Polski (PAP, Rafal Guz)

Komisja Europejska nie chce już dłużej czekać na to, aż Polska zastosuje środek zabezpieczający i wstrzyma działalność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. KE we wtorek skierowała wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE o ukaranie Polski. Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova wytłumaczyła na Twitterze, że sporna Izba „wciąż wyznacza terminy rozpraw i nie przestrzega nakazu Trybunału”.

  • Jest to sytuacja bardzo smutna, a przede wszystkim bardzo zła dla Polski. Myślę, że trzeba się poważnie zastanowić, jakie dobro płynie z tego, że nasz rząd nie chce dostosować się do decyzji TSUE – komentuje ten wniosek KE prof. Marcin Matczak, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.
    Kary możemy spodziewać się szybko

Skoro KE wykonała już krok w stronę ukarania Polski za nieprzestrzeganie środków tymczasowych, to w tym przypadku sprawa powinna pójść błyskawicznie. Decyzja TSUE w tej sprawie powinna pojawić się w ciągu najbliższych kilku tygodni. Kiedy?
Zobacz także: Izba dyscyplinarna do likwidacji? Posłanka z prawicy stawia sprawę jasno

  • Trudno to wskazać dokładnie. Natomiast charakter tej kary, jako pewnego rodzaju narzędzia „przymuszenia” do wykonania wyroku, wskazuje, że nie powinniśmy na nią długo czekać. Podejrzewam, że decyzja o karze finansowej będzie szybko podjęta – ocenia prof. Matczak.
    Więcej na wp.pl

Sprawdź także

Pozew za polski KPO

Największe organizacje sędziowskie w Europie skarżą do Sądu Unii Europejskiej decyzję Rady UE, która w …