Uprzedzając fakty powiedzmy,że Sąd Okręgowy w Poznaniu w poniedziałek 16 grudnia 2019 roku nakłonił Gwiazdora i św. Mikołaja do ugody i obaj panowie takową zawarli.
Św. Mikołaj i Gwiazdor mogą razem doręczać prezenty wynika z zawartej ugody. Porozumienie kończy spór, a strony niniejszej ugody już nie mają wobec siebie żadnych roszczeń. Sprawa została umorzona. Sąd zakończył rozprawę. – Pamiętajmy, że zgoda buduje – dodał na zakończenie Bartłomiej Przymusiński.
W historycznym procesie w składzie sędziowskim zasiedli Monika Frąckowiak( przewodnicząca) sędziowie Anna Begier i Bartłomiej Przymusiński. Protokolantem był Marta Ruszkiewicz.
Powoda czyli św. Mikołaja, w sprawie o naruszenie dóbr i nieuczciwą konkurencję oraz w powództwie wzajemnym reprezentował radca prawny Andrzej Pieścik; ozwanego Gwiazdora adwokat Ewa Habryn-Chojnacka. Sąd dopuścił do opzesłuchania świadków – Aniołka i Gwiazdkę, powołanych przez Gwiazdora oraz Elfa i Renifera Rudolfa Czerwononosa powołanych przez św. Mikołaja
Święty Mikołaj pozwał do sądu… Gwiazdora, który w Boże Narodzenie w Wielkopolsce przynosi dzieciom prezenty, a wygląda kropka w kropkę jak Święty Mikołaj. Według Mikołaja dzieci przysyłają coraz mniej listów do niego i jest z tego powodu stratny finansowo, bo coraz mniej zabawek eksportuje się z Laponii do Polski
Obie strony nie wahały się mówić co myślą. Św. Mikołaj zarzucał Gwiazdorowi podszywanie się pod jego osobę, noszenie i używanie rózgi wobec dzieci oraz zgniłych pyr, którym częstował oporne władzy rodzicielskiej dzieci. Gwiazdor ripostował,ze czerwony uniform jest wynikiem zmieniającej się ody i warunków bezpieczeństwa. Zarzucał Mikołajowi nadmierną komercjalizacje usług i występowanie na przemian w czerwonym i niebieskim w mundurze, w zależności od nazwy pewnego gazowanego napoju. On sam najlepiej czuł się po przyjeździe Bambrów do Poznania, kiedy to pojawił się w Wielkopolsce gdy chodził po hawirach w towarzystwie Anioła i Diabła oraz Gwiazdki i o żadnym świętym Mikołaju nie słyszał. Mikołaj z kolei dowodził, że III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, i juz wtedy wręczał prezenty i też o Gwiazdorze nie słyszał.
Świadkowie jak jak to w polskim procesie bywa byli za swoimi mocodawcami, a łączyło ich tylko to,że nikt nie wiedział kiedy się urodził. Ostateczny werdykt należał do sądu. Ten zaproponował ugodę na co i Gwiazdor i święty Mikołaj przystali, przyznając, że w dzisiejszej rzeczywistości i trosce o dzieci jest miejsce dla każdego z nich.
Głos w sprawie zabrał biegły sądowy Witold Przewoźny. – Od setek lat w wieczór wigilijny do każdego gospodarza przychodził Gwiazdor – mówi. – Dzieci się go bały, ale były ciekawe, co miał w worku – dodaje.
W źródłach nie ma żadnej skargi na Gwiazdora, że ten nadużywał rózgi. Wręcz przeciwnie. – Są opinie, że cieszy się dużym szacunkiem – mówił biegły sądowy
Symulację rozprawy sądowej zorganizowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” Oddział Wielkopolski we współpracy z Sądem Okręgowym w Poznaniu, adwokatami, radcami prawnymi oraz poznańskimi artystami.
Tekst z 10 grudnia
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” Oddział Wielkopolski we współpracy z Sądem Okręgowym w Poznaniu, adwokatami, radcami prawnymi oraz poznańskimi artystami organizuje symulację rozprawy sądowej dla dzieci.
Przedmiotem procesu są wzajemne roszczenia Świętego Mikołaja i Gwiazdora dotyczące obszaru działalności oraz prawa do noszenia czerwonego stroju. Czy jeden z nich powinien mieć wyłączność? Co zrobić, by nie byli myleni? Czy jest możliwa współpraca między nimi? Proces jest precedensowy, pełnomocnicy zgłosili zacnych świadków, w sprawie nie obejdzie się także bez biegłego z dziedziny etnografii. Sąd będzie miał trudne zadanie, tym bardziej, że istotne znaczenie w sprawie mogą mieć także fakty z odległej przeszłości. Czy jest możliwe kompromisowe rozwiązanie?
Scenariusz opracowali sędziowie, pełnomocnicy, ludzie Teatru oraz specjalistka w zakresie gwary poznańskiej. Udział wezmą między innymi aktorzy Teatru Nowego, Teatru Ósmego Dnia oraz Teatru Polskiego.
Spektakl odbędzie się w dniu 16 grudnia 2019 r. o godz. 10:00 w Sądzie Okręgowym w Poznaniu przy ul. Stanisława Hejmowskiego 2 w Sali Wielkiej nr 2200.
Wszystkie wejściówki rozeszły się na pniu, toteż niestety, nie możemy Państwa zaprosić. Niewykluczone jednak, że przedstawienie – w razie sukcesu – będzie wystawiane w przyszłości.
Obsada:
Św. Mikołaj: Bartosz Buława
Gwiazdor: Marcin Kęszycki
Anioł: Daniela Popławska
Elf: Maria Rybarczyk
Gwiazdka: Anna Langner
Renifer: Konrad Cichoń
Biegły: Witold Przewoźny
Pełnomocnicy: adw. Ewa Habryn – Chojnacka, r.pr. Andrzej Pieścik
Sędziowie: Anna Begier, Monika Frąckowiak, Bartłomiej Przymusiński
Protokolant: Marta Ruszkiewicz
Scenariusz: Anna Begier, Małgorzata Rozmiarek – Brzezińska, Agata Podemska, Piotr Ruszkiewicz, Paulina Skorupska, Julia Szmyt, pomysł: Bartłomiej Przymusiński.