Finansowanie pomostowe

HFPC obchodzi 30. lat

Helsińska Fundacja Praw Człowieka  powstała w 1989 roku z inicjatywy Komitetu Helsińskiego w Polsce. Działa więc już od 30 lat! Z okazji jubileuszu HFPC rozpoczyna cykl wspomnień.

Barak praw człowieka przy ul. Pięknej 15 w Warszawie to jedno z pierwszych miejsc, w których mieściło się nasze biuro. Zimą 1990 roku przenieśliśmy się tu z Placu Trzech Krzyży. Ten niebieski budynek z blachy falistej był naszym domem do 1993 roku – latem dawał ciepło, zimą brakowało centralnego ogrzewania… ale to tu biło serce Fundacji.
Na parterze znajdował się sekretariat, gdzie gości witała Ela Kowalewska (która dalej zarządza biurem HFPC) oraz dział ds. cudzoziemców, który tworzyły Irena Rzeplińska i Anna Rutkiewicz. Był tam także pokój, w którym udzielaliśmy porad prawnych i przyjmowaliśmy klientów. Z kolei na piętrze, na które wiodły skrzypiące schody z blachy i paździerza, znajdował się pokój Marka Nowickiego, prezesa Fundacji oraz pokój pozostałych członków zarządu: Danuty Przywary (obecnej prezeski), Marka Antoniego Nowickiego i Andrzeja Rzeplińskiego. Na piętrze mieściła się również sala konferencyjna, a właściwie połączenie biblioteki z archiwum oraz pokój Maryli Nowickiej, tworzącej Szkołę Praw Człowieka. Skąd nazwa barak praw człowieka? Tak nasze biuro nazywali klienci, którzy zgłaszali się do Fundacji z prośbą o pomoc. Zdarzało się nawet, że listy, które do nas docierały, były adresowane nie na Helsińską Fundację Praw Człowieka, ale właśnie na Barak Praw Człowieka w Warszawie.

A tak wygląda nowa siedziba przy ulicy Zgoda:

Sprawdź także

Cała prawda o wyroku TSUE

OŚWIADCZENIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH I ŚRODOWISK PRAWNICZYCHw sprawie konsekwencji orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości dotyczących systemu dyscyplinarnego wobec …