Honory dla M. Gersdorf

„Aktywnie sprzeciwiając się kontrowersyjnej reformie sądownictwa w Polsce Gersdorf broni demokracji i państwa prawa w szóstym co do wielkości kraju Unii Europejskiej”- tak uzasadniał decyzję komisji przewodniczący stowarzyszenia „Internationale Demokratiepreis Bonn”?? – Ansgar Burghof.

Małgorzata Gersdorf, prezes Sądu Najwyższego jest laureatką wyróżnienia „Internationale Demokratiepreis Bonn”, podała dzisiaj kapituła nagrody. Jej laureatami byli m.in. Václav Havel i „Reporterzy bez Granic”.

Polen Malgorzata Gersdorf, Präsidentin Oberstes Gericht (picture-alliance/NurPhoto/M. Wlodarczyk)

Prezes Sądu Najwyższego została nagrodzona za swoje „niestrudzone zaangażowanie” na rzecz niezależnego wymiaru sprawiedliwości, uzasadnił w środę (4.09.2019) w Bonn Ansgar Burghof, przewodniczący stowarzyszenia „Internationale Demokratiepreis Bonn”.

„Aktywnie sprzeciwiając się kontrowersyjnej reformie sądownictwa w Polsce Gersdorf broni demokracji i państwa prawa w szóstym co do wielkości kraju Unii Europejskiej”, dodał Burghof.

Pierwsza prezes SN, profesor nauk prawniczych Małgorzata Gersdorf odbierze nagrodę 8 listopada na uroczystości w Petersbergu koło Bonn. W tym historycznym miejscu 22 listopada 1949 zachodni alianci i RFN podpisali Umowę Petersberską, która przywróciła zachodnim Niemcom suwerenność i otworzyła im drogę do integracji europejskiej.

W wyśmienitym towarzystwie

Międzynarodowa nagroda pod nazwą „Internationale Demokratiepreis Bonn”, dotowana 5 tys. euro, jest przyznawana przez stowarzyszenie o tej samej nazwie, które uważa ją za „pomost między doświadczeniami RFN i społeczności międzynarodowej w dążeniu do demokracji”. Przyznawana jest za wybitne zasługi na rzecz demokracji i przestrzegania praw człowieka.

Laureatami nagrody przyznawanej nieregularnie, ale co najmniej co dwa lata, zostali m.in. Václav Havel, „Reporterzy bez Granic” oraz laureatki Pokojowej Nagrody Nobla za lata 2011 i 2017: bojowniczka o pokój w Afryce Leymah Roberta Gbowee z Liberii i irańska obrończyni praw człowieka Shirin Ebadi.

Sprawdź także

Kucie lepszej przyszłości

Re-demokratyzacja jako Budowanie Lepszej Przyszłości John Morijn i sędzia Igor Tuleya  Od czasu przejęcia w Polsce …