Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / I góra urodziła mysz

I góra urodziła mysz

Andrzej Duda przedstawił w poniedziałek, w samo poludnie,ustawy dotyczace sądownictwa. Przedstawił też projekt zmian w konstytucji, aby ustawy mogly być zaakceptowane, bo w obecnym stanie są niekonstytucyjne. Prezydencka ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa zakłada, że członkowie KRS byliby wybierani w Sejmie większością 3/5 głosów. – Chodzi o to, żebyto nie był wybór jednopartyjny. Powinni być wybierani większością ponadpartyjną. Podtrzymuję to rozwiązanie – mówił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że potrzebny jest mechanizm zabezpieczający. – Jeżeli okazałoby się, że parlament nie będzie w stanie wybrać sędziów, KRS nie mogłaby pracować.
W przypadku gdy w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów kandydatów do KRS, to wówczas tego wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent ? dodał.
To jednak wymagałoby zmian w konstytucji, bo zgodnie z nią prezydent wskazuje już do KRS jednego swojego przedstawiciela. O delegowaniu sędziów nie ma jednak ani słowa Zmiany konstytucji jednak nie będzie. Prezydent Duda po konsultacjach z opozycją wycofał się ze swojego pomysłu. Prezydent ogłosił swoją decyzję po spotkaniu z szefami klubów parlamentarnych – PiS, Kukiz’15, Nowoczesnej i PSL.
Jak tłumaczył, w trakcie rozmów partia Ryszarda Petru zdecydowanie zadeklarowała, że nie zgodzi się na żadne zmiany w obowiązującej konstytucji. A bez nich prezydentowi nie można w drodze ustawy przyznać prawa do tego, by wskazywał on sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Duda podkreślił, że w Pałacu Prezydenckim nie pojawili się tylko przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. – Jeśli nie chcą rozmawiać z prezydentem, to bardzo proszę, żeby w takim razie nie występowali do prezydenta z apelami np. o zwoływanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego – powiedział Duda.
Sławomir Neumann komentował w „Jeden na jeden” wystąpienie prezydenta Prezydent Andrzej Duda: ” w piątek uległ Jarosławowi Kaczyńskiemu i teraz udaje, że walczy – stwierdził w „Jeden na jeden” Sławomir Neumann. Poseł PO skomentował założenia do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa zaprezentowane w poniedziałek przez prezydenta. „Projekty prezydenta to pudrowanie niekonstytucyjności” – Dzisiaj wiemy jedno: po spotkaniu z Kaczyńskim w tych ustawach, które zaprezentował prezydent, dla mnie jest znacznie więcej Kaczyńskiego niż Królikowskiego – stwierdził Neumann. – To jest początek schodzenia się tego obozu i za chwilę, jak zobaczymy efekt tych działań w Sejmie, to prezydent Duda może mieć na biurku ustawy takie same jak PiS-owskie poza tym, że zamiast [ministra sprawiedliwości Zbigniewa] Ziobry jest wpisany Andrzej Duda – stwierdził gość „Jeden na jeden”.
Źródło: TOK FM, PAP, www.tvn24.pl)

Sprawdź także

500.000 euro kary dziennie

Pół miliona euro dziennie za każdy dzień zwłoki w zastosowaniu się do decyzji Trybunału – …