Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / I Prezes SN łamie ustawę

I Prezes SN łamie ustawę

Sejm – podobnie jak i Senat – uznał, że Małgorzata Manowska nie złożyła sprawozdania z działalności SN zgodnego z ustawą. – Nie możemy go rozpoznać – uznały obie izby parlamentu.
Chodzi o sprawozdanie, w którym pierwszy prezes SN przedstawia działalność Sądu Najwyższego w danym roku. Zgodnie z przepisami taką informację co roku muszą otrzymać prezydent, Krajowa Rada Sądownictwa, a także Sejm i Senat (w parlamencie odbywa się nad nią dyskusja). Jednak zarówno Senat, jak i Sejm uznały, że Małgorzata Manowska nie zastosowała się do tych przepisów.
Oświadczenie 65 sędziów SN: Prokuratura chce nas zmrozić i uciszyć

„Pierwszy prezes nie wykonał ciążącego na nim obowiązku ustawowego i nie przedłożył informacji o działalności Sądu Najwyższego w 2019 r.” – wynika z opinii prawnej zleconej przez Kancelarię Senatu.

Eksperci marszałków Sejmu i Senatu analizowali dokumenty przesłane w lutym przez Manowską. I doszli do wniosku, że nie są informacją, o której mowa w ustawie o SN. Ta nakazuje, by przedłożony przez pierwszego prezesa projekt informacji przyjęło zgromadzenie sędziów SN. Tymczasem Małgorzata Manowska nie zwołała zgromadzenia, a sędziowie nie przyjęli informacji.
Więcej na gazeta.pl

Sprawdź także

Kucie lepszej przyszłości

Re-demokratyzacja jako Budowanie Lepszej Przyszłości John Morijn i sędzia Igor Tuleya  Od czasu przejęcia w Polsce …