Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / I prezes SN pozywa Polskę

I prezes SN pozywa Polskę

Manowska skarży Polskę do Trybunału w Strasburgu. „Zostałam pozbawiona prawa do sądu”

Dopóki kieruję Sądem Najwyższym, żaden polityk nie będzie stanowił zagrożenia dla orzekających w nim sędziów – powiedziała Małgorzata Manowska, odnosząc się do słów Zbigniewa Ziobry o „bezwstydnej decyzji”. Pierwsza prezes SN poinformowała również, że pozwie Polskę przed Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Małgorzata Manowska

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

W rozmowie z Wirtualną Polską Małgorzata Manowska odniosła się do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, z którego wynika, że nie powinna trafić do Sądu Najwyższego. – Pomijając merytoryczną niesłuszność argumentacji NSA, niestety NSA w rażącym stopniu naruszył procedurę przy wydawaniu wyroku. (…) Nie uznano mnie za stronę, w wyroku NSA nie jestem wymieniona jako strona. Pozbawiono mnie prawa do przedstawienia argumentów, które być może przekonałyby NSA. Zostałam pozbawiona prawa do sądu. Muszę zareagować. I zrobię to, zwracając się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ze skargą – poinformowała pierwsza prezes Sądu Najwyższego. Podkreśliła, że będzie to „Manowska i inni przeciwko Polsce”.

– Mogę powiedzieć tylko tyle, że trzech sędziów NSA chciało wydać wyrok, to wydało. Nie lekceważę go i z tego właśnie względu będę dochodziła swoich praw przed ETPCz. Zarazem dla mojej bieżącej pracy jednak istotne jest to, że mam akt powołania od prezydenta RP działającego na podstawie uchwały KRS, której prawomocność wynikał wprost z obowiązującej wówczas ustawy – powiedziała sędzia.

Więcej na wp.pl

Sprawdź także

PiSIzby SN, to nie sądy

Dwoje sędziów zostało pozbawionych prawa do rzetelnego procesu, bo orzeczenia w ich sprawach wydała Izba …