Finansowanie pomostowe

I znowu debata UE o Polsce

Złożona z szefostwa grup politycznych i przewodniczącego PE konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego zdecydowała w czwartek o dodaniu do porządku obrad przyszłotygodniowej sesji plenarnej punktu dotyczącego praworządności w Polsce – podały PAP źródła z PE.

Parlament Europejski; zdj. ilustracyjne /Thomas Trutschel/Photothek /Getty Images

Parlament Europejski; zdj. ilustracyjne /Thomas Trutschel/Photothek /Getty Images

Wniosek w tej sprawie złożyła Frakcja Odnowić Europę, uzasadniając to podpisaniem ustawy rozszerzającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów w Polsce. „Kryzys się nasila” – pisał jeszcze w środę na Twitterze słowacki europoseł Odnowić Europę, pilotujący temat praworządności Michal Szimeczka.

Reklama

Przeciwko przeprowadzeniu debaty był przedstawiciel Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należy PiS oraz eurosceptyczna grupa Tożsamość i Demokracja. Frakcje te jednak pozostają w mniejszości i nie były w stanie zablokować decyzji. Dyskusja zaplanowana została na najbliższy wtorek w Strasburgu.

Poprzedni raz europosłowie debatowali o sytuacji praworządności w Polsce oraz na Węgrzech w połowie stycznia. Przedstawiciele grup politycznych skupiających zdecydowaną większość europosłów mocno skrytykowali wówczas wprowadzane w Polsce zmiany dotyczące sądownictwa. PiS przekonywało, że sądy w Polsce są niezawisłe i wolne.

„Sytuacja się zmieniła”

Szimeczka przypominał, że od ostatniej sesji PE i dyskusji w sprawie praworządności w Polsce sytuacja się zmieniła. Dodał, że „ustawa kagańcowa” przeszła procedurę legislacyjną, a Sąd Najwyższy wydał uchwałę, która zobowiązuje sędziów do przestrzegania orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości dotyczącej ich niezawisłości.

Spór dotyczący praworządności narasta wraz z przyjęciem nowelizacji ustaw sądowych rozszerzających odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, którzy kwestionują możliwość orzekania swoich kolegów powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Rząd wskazuje, że rozwiązania te mają zapobiec chaosowi w wymiarze sprawiedliwości, opozycja mówi o jego dalszym upolitycznieniu.

W reakcji na podpisanie we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy w tej sprawie KE poinformowała, że analizuje ostateczny tekst noweli i „jeśli zajdzie taka potrzeba, Komisja bez wahania podejmie odpowiednie działania”.

We wtorkowej debacie PE ma wziąć udział wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości Viera Jourova.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka 

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-unia-europejska/polska-w-ue/news-w-pe-bedzie-kolejna-debata-o-polsce-pis-przeciw,nId,4311477#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Sprawdź także

Strach PiS przed Europą

Prokuratura Europejska rozpoczęła działalność. Polska nie dołączyła do niej z obawy o utratę suwerennościrokuratura Europejska …