Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / I znowu „dyscyplinarka”

I znowu „dyscyplinarka”

Sędzia Waldemar Żurek stanie przed sądem dyscyplinarnym za stwierdzenie w wywiadzie dla serwisu Prawo.pl, że sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz „chce zafundować obywatelom chaos w sądach”. Chodziło o wniosek Zaradkiewicza do Trybunału Konstytucyjnego, którego skutkiem może być podważenie statusu nawet kilku tysięcy sędziów.

W wywiadzie opublikowanym 4 lipca 2019 r. sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, były członek i rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa odniósł się do pytania skierowanego przez sędziego Sądu Najwyższego Kamila Zaradkiewicza do Trybunału Konstytucyjnego, czy sędziowie rekomendowani przez Krajową Radę Sądownictwa do objęcia urzędu w latach 2011 -2017 zostali prawidłowo powołani, skoro Trybunał w wyroku z 20 czerwca 2017 roku stwierdził, że Rada była wyłoniona niezgodnie z konstytucją. – Jeśli Trybunał Konstytucyjny podzieli wątpliwości pana Kamila Zaradkiewicza co do nominacji sędziowskich z lat 2011 – 2017, to podważone mogą być wyroki wydawane przez połowę polskich sędziów, a skutki tego mogą odczuć miliony obywateli – stwierdził m.in. sędzia Waldemar Żurek.

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędzia Przemysław Radzik wszczął postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie. Zdaniem rzecznika sędzia wygłosił w nim „manifest polityczny dotyczący jego poglądów i ocen związanych z działaniem konstytucyjnych organów państwa, w tym Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa”, a także kwestionował legalność powołania Kamila Zaradkiewicza na urząd sędziego Sądu Najwyższego.
Żurek: Nie zamkną mi ust

Gdy pod koniec sierpnia rzecznik dyscyplinarny zapowiedział oskarżenie sędziego Żurka, ten udzielił Prawo.pl kolejnego wywiadu i na pytanie, czy zniechęci go to do takich wypowiedzi. – Nie, nigdy nie rzucałem w takich sytuacjach słuchawką i nadal nie będę. A rzecznicy dyscyplinarni swoimi działaniami nie zamkną mi ust. Nie powstrzyma mnie to także od wypowiedzi na temat pana Kamila Zaradkiewicza. Nadal jego status sędziowski uważam za wątpliwy, zresztą nie tylko ja, a od tamtego wywiadu, który jest przedmiotem postępowania dyscyplinarnego wobec mnie, historia ma dalszy ciąg. Bo oto okazuje się, że prowadzone jest przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne w Sądzie Najwyższym, związane z nielegalnym przejęciem i przekazaniem do Trybunału Konstytucyjnego akt sprawy. Ja nie przesądzam winy Kamila Zaradkiewicza, ale gdyby sędzia sądu powszechnego zrobił coś takiego, to zostałby usunięty z zawodu. Gdyby sędzia zrobił coś takiego bez zgody przewodniczącego wydziału, to poniósłby takie właśnie konsekwencje. I o to obwiniany jest teraz pan Zaradkiewicz – mówił.

Więcej na prawo.pl

Sprawdź także

Nie tracę nadziei

Anna Błaszczak-Banasiak szefowa Amnesty International Polska: Jestem rozczarowana jak wy. Ale jeszcze się nie poddaję …