Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / I znowu rozbiór Polski

I znowu rozbiór Polski

„Dokonują rozbioru Polski”. Prof. Rzepliński po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

– Trybunał Konstytucyjny i władza polityczna tym wnioskiem dokonują rozbioru Polski bez udziału obcych państw – w tak mocnych słowach prof. Andrzej Rzepliński ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską kolejne podejście Trybunału Konstytucyjnego do wniosku premiera. Szef rządu domaga się w nim podważenia unijnego traktatu i uznania wyższości polskiego prawa nad unijnym. W środę Trybunał nie wydał orzeczenia i ogłosił przerwę do 30 września.

 (Photo by STR/NurPhoto via Getty Images)

(Photo by STR/NurPhoto via Getty Images)Źródło: GETTY, fot: NurPhoto

– To już kolejne odroczenie rozprawy, właściwie nie wiadomo, z jakiego powodu. Uważam, że sprawa, która stanęła przed Trybunałem Konstytucyjnym, przerasta Julię Przyłębską i jest dla niej o 150 pięter za wysoka – ocenia były prezes Trybunału Andrzej Rzepliński. Według profesora wniosek ma przede wszystkim wymiar polityczny.

– Według mnie Trybunał Konstytucyjny i władza polityczna tym wnioskiem dokonują rozbioru Polski bez udziału obcych państw. Tak traktowane jest państwo. Gdybym był na miejscu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, skonsultowałbym się z najwybitniejszymi polskimi ekspertami od prawa konstytucyjnego, europejskiego i międzynarodowego. Ich obowiązkiem jest pochylić się nad tą sprawą z najwyższą starannością i użyć całego doświadczenia – dodaje.

– Najmądrzej byłoby, gdyby premier wycofał tę sprawę z Trybunału, ale jeśli tak się nie stanie, w sytuacji tak poważnego zagrożenia wygenerowanego przez państwo, do Trybunału powinni zostać zaproszeni najwybitniejsi polscy prawnicy. Prezes Trybunału zawsze może powołać biegłego i o to będziemy z innymi sędziami apelowali. To jest sprawa niezwykle trudna, wręcz historyczna, a członkowie Trybunału mogliby pozyskać istotną wiedzę dla rozstrzygnięcia tego problemu. Uważam, że niewycofanie tego wniosku godzi w suwerenność Polski pod każdym względem – mówi były prezes Trybunału Konstytucyjnego.https://d078d39fb0084dc9551e43fc0610e657.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

– Europa jest wspólnotą wartości i wspólnotą prawa. Psujemy ten cud, jaki się przydarzył Europie, czyli Unię Europejską. Wspólnota powstała po to, by w Europie już nigdy nie płynęły potoki krwi. To się udało. Jestem Europejczykiem i znam Europę, nie chcę, żeby ktoś rozwalał to, co stabilizowało region przez dziesiątki lat. Nie ma co się czarować, bez polexitu wychodzimy ze wspólnoty prawa, a bez tego nie ma Unii Europejskiej – podkreśla prof. Andrzej Rzepliński.

Więcej na wp.pl

Sprawdź także

Polska nierządem stoi

Raport rządów prawa. Bodnar: W przypadku Polski od wielu lat trend jest negatywny, pokazujący stopniowe …