Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / IAJ nagradza K. Markiewicza

IAJ nagradza K. Markiewicza

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, Krystian Markiewicz, otrzymał dziś nagrodę od Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów (IAJ).


Jest to wyjątkowe wyróżnienie. Nagrodę otrzymały tylko trzy osoby z całego świata. Jej wręczenie nastąpiło podczas zjazdu Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów, który odbywa się w Izraelu [21 września]. W zjeździe tym biorą udział sędziowie z 71 krajów. Nagrodę przyznano w uznaniu zasług za obronę demokratycznych wartości. Poza Krystianem Markiewiczem, przyznano ją również tureckiemu sędziemu Muratowi Arslanowi oraz gwatemalskiej sędzi Erice Aifan.

Dziękuję w imieniu wszystkich polskich sędziów i obywateli polskich, którzy walczą o rządy prawa w Polsce i w Unii Europejskiej, którzy nigdy nie zwątpili, że ta walka ma sens i że ta walka jest do wygrania” – powiedział odbierając nagrodę sędzia Markiewicz. „Tutaj, w Izraelu, chcę powiedzieć głośno, że prawnicy, sędziowie  nie mogą milczeć, nie mogą być obojętni, gdy deptane są prawa i wolności człowieka.” – apelował do zgromadzonych sędziów laureat. Przestrzegł również mówiąc „Nic nie jest dane raz na zawsze. Historia się nie skończyła. Każdy z nas musi być gotowy do tego, by w każdej chwili położyć na szali własne bezpieczeństwo zawodowe czy osobiste i bronić wartości demokratycznego świata. Autorytaryzm wykorzystuje słabości demokracji, by tę demokrację podstępnie zatruwać i przekształcać w karykaturę.”

Sprawdź także

Ratyfikować konwencję ONZ

Choć 10 lat temu Polska przystąpiła do Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, to nadal …