Strona główna / Aktualności / Debata Obywateli o Prawie

Debata Obywateli o Prawie


Kongres od trzech lat pokazywał, że warunkiem niezbędnym dla dobrze funkcjonującego państwa jest tworzenie go przez możliwie różne grupy społeczne. Każdy z nas ma inne potrzeby, inne spostrzeżenia – jedynie ich zderzenie powoduje, że mamy szansę zbudować państwo, w którym będziemy mogli wspólnie żyć. III Kongres Praw Obywatelskich jest wydarzeniem, które pokazuje, że dojrzeliśmy do rozmowy jako społeczeństwo. W tym roku było nas prawie dwa tysiące. Zostawiliśmy pomysły i nowe możliwości współpracy. Zostają po nas relacje z paneli (czytajcie!) i zdjęcia (ogladajcie).

Zdrowie
Wykluczenie transportowe
Klimat i zanieczyszczenie środowiska
Sprawy frankowiczów
Komputery i bezpieczeństwo dzieci w internecie
Mowa nienawiści
Działanie sądów rodzinnych
Sytuacja mediów
Rola służb specjalnych
Kryzys praworządności
Zdrowie psychiczne dzieci
Tortury w Polsce
Nowe technologie w życiu osób z niepełnosprawnościami

To przykłady tematów, o których rozmawialiśmy, dzieląc się wiedzą i doświadczeniami.

Kongres miał propozycję dla każdego: były panele ogólne, ale i dla specjalistów-prawników, naukowców. Były sesje dla ludzi, którzy już podjęli działalność społeczną oraz specjalnie przygotowane dla ludzi młodych (żeby mogli przedstawić swój punkt widzenia).

Dzięki temu, że na Kongresie można spotkać tak wielu ludzi o najróżniejszych kompetencjach, możemy dowiedzieć się, co możemy zrobić razem i w jaki sposób.

Na Kongres przyjechali (wiedzę tę czerpiemy ze sposobu, w jaki się przedstawili w formularzu zgłoszeniowym): adwokaci, aktywiści z różnych organizacji, artyści, bankierzy, członkowie samorządowych rad młodzieżowych, działacze na rzecz praw człowieka z wielkich i lokalnych organizacji, działacze na rzecz równości, eksperci od mediacji, feministki i feminiści, lekarze (i lekarze rezydenci), lokatorzy, nauczyciele, naukowcy i z uczelni w kraju i zagranicy, notariusze, obrońcy przyrody, opiekunowie osób chorujących na Alzheimera, osoby zajmujące się problemem bezdomności, policjanci, posłowie, pracownicy hospicjów, profesorowie, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji publicznych, ministerstw i urzędów wojewódzkich, rodzice, psychologowie, samorządowcy, seniorzy, sędziowie, uczniowie, żołnierze.

Kongres łączył tak różne środowiska także po to, by uczyć, że sama współpraca jest już niezwykłą wartością – tak głęboko niedocenianą. Angażuje przedstawicieli grup pomijanych często w publicznej debacie. Stawiając jednocześnie tezę, że diagnoza problemów społecznych i prawnych nie może odbywać się bez tych, których one bezpośrednio dotyczą. W sposób szczególny w tym roku chcemy do dyskusji zaprosić osoby młode – trudno bowiem rozmawiać o wyzwaniach stojących przed nami, o przyszłość praw człowieka, bez tych, których będą one dotyczyły, bez tych, od których będą one zależały.

Gospodarzami wydarzenia byli Rzecznik Praw Obywatelskich i Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR)

Serdecznie zapraszamy do udziału w trzecim już Kongresie Praw Obywatelskich, który odbędzie się 13 i 14 grudnia 2019 roku!

Wzorem ubiegłych lat głównym miejscem naszego spotkania jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – przestrzeń, w której słowo dialog nabiera szczególnej mocy.Kongres to szansa na spotkanie, uczestnictwo w wtdarzeniach artystycznych

Proponowaną przez nas w tym roku nowością jest zaproszenie Państwa także do udziału w dodatkowych aktywnościach, które będą miały miejsce w przestrzeniach skłaniających do swobodnej rozmowy i wymiany doświadczeń. Będą to okazje do spotkania z aktywistami, wspólne oglądanie filmów, warsztaty (miejsca te zaznaczamy na mapie – są naprawdę blisko). Będzie Żywa Biblioteka, można będzoe porozmawiać z panelistami po zakończeniu paneli, będziemy rozmawiać o grach społecznie zaangażoanych (i w nie grać). Będą spektakle i rozmowy z ich twórcami. Zachecamy do przeglądania programu (wydarzenia towarzyszące pokazują się w naszym spisie po panelach).

UWAGA! Przez cały czas trwania Kongresu możesz nagrać swój pierwszy podcast – dzięki uprzejmości Halo.Radio.
Kongres to szansa na pogłębioną rozmowę w czasie paneli

Aby ułatwić wybór tematów, sesje podzieliśmy na kategorie (liczymy, że ułatwią wybór paneli):

Dla każdego obywatela
Dla prawników i specjalistów
Dla aktywistów i działaczy
Dla ludzi młodych

Po kliknięciu w te linki można zobaczyć, jakie panele są w poszczególnych kategoriach. Oznaczamy je też w programie, w ktorym przedstawione są wszystkie panele.
Siłą Kongresu jest jego obywatelskość

Niezmiennie jednak Kongres Praw Obywatelskich to unikalne w skali kraju wydarzenie, którego siłą jest jego obywatelskość. To zderzenie poglądów i myśli, ale także różnych ról społecznych, które każdy z nas pełni. Wychodzimy poza ramy relacji państwo – obywatel, wspólnie diagnozujemy sytuację, przedstawiamy wzajemnie perspektywy i wypracowujemy rozwiązania. Stawiamy na współpracę. Wierzymy, że uda się przedstawić również to, co wypracowaliśmy wspólnie podczas dwóch poprzednich Kongresów (patrz: Zobacz także). Będzie to także znakomita okazja, by podsumować, co udało się osiągnąć w dobiegającej końca VII kadencji RPO.
Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Budynek jest dostępny architektonicznie. Rekomendujemy wcześniejszy kontakt pod adresem kongres@brpo.gov.pl, a przekażemy szczegółowe informacje)
Panele w audytorium będą tłumaczone na Polski Język Migowy. W razie zgłoszeń postaramy się zapewnić tłumaczenia innych spotkań Kongresu  (prosimy o zgłoszenia pod adresem kongres@brpo.gov.pl, damy znać, czy jesteśmy w stanie zrealizować postulat)
Dołożymy też wszelkich starań, by jak najwięcej materiałów z Kongresu było dostępnych.

Uwaga, panele będą też tłumaczone na język angielski.

Sprawdź także

D. Korneluk wygrał konkurs

W poniedziałek zaczęły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką prokuratorów chętnych do kierowania Prokuraturą Krajową. Komisja …