Strona główna / Listy / Ile pomocy, i za ile

Ile pomocy, i za ile

Prezes NRA zwraca się do MS o pilne oszacowanie wydatków na pomoc prawną z urzędu dla obywateli

Ustawa o finansach publicznych oraz stanowisko Ministerstwa Finansów potwierdza, że w gestii Ministerstwa Sprawiedliwości leży określenie kwoty planowanych wydatków z budżetu Państwa na pomoc prawną udzielaną z urzędu na rzecz obywateli.

  • Dlatego Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Przemysław Rosati, zwraca się w piśmie do wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety o pilne oszacowanie wydatków na świadczenie pomocy prawnej z urzędu dla obywateli, uwzględniając postulaty Adwokatury.
  • Postulaty te Prezes NRA przekazał w pismach z 24 maja 2023 r. oraz 28 czerwca 2023 r., podkreślając konieczność urealnienia wysokości wynagrodzeń za świadczenie pomocy prawnej z urzędu.
  • Prezes NRA przypomina, że w tej sprawie chodzi o podstawowy filar naszego społeczeństwa: dostęp do sprawiedliwości. Każdy obywatel powinien być w stanie bronić swoich praw w sądzie bez względu na status finansowy, dlatego tak istotne jest działanie Ministra Sprawiedliwości w tej sprawie.
  • Prezes NRA dodał w swym wystąpieniu, że działanie lub jego brak będzie jasnym sygnałem dla obywateli, w jakim zakresie rząd dba o ich dostęp do sprawiedliwości.
  • Więcej na adwokatura.pl

Sprawdź także

Kup puzzle „Adwokatka”

Fundacja Adwokatury w ramach swojej działalności na rzecz promocji zawodu adwokata, prezentuje nową inicjatywę. Puzzle …