Strona główna / Listy / Ile za obronę z urzędu

Ile za obronę z urzędu

Prezes NRA pyta Ministra Sprawiedliwości o stanowisko w sprawie oczekiwanych przez adwokatki i adwokatów zmian wysokości wynagrodzeń za świadczenie pomocy prawnej z urzędu

  • Czy i kiedy nastąpi urealnienie wysokości stawek za pomoc prawną udzielaną z urzędu, aby adwokaci nie byli de facto zmuszani do świadczenia pomocy prawnej w oparciu o stawki w wysokości m.in.: 60 zł, 80 zł, 90 zł, 120 zł, 240 zł, 180 zł, 300 zł. czy 600 zł (za całe trwające wielokrotnie latami postępowanie)?
  • Jakie działania w związku z pracami nad budżetem Państwa na rok 2024 zostały podjęte przez Ministra Sprawiedliwości w zakresie zapewnienia środków na urealnienie stawek za urzędówki?
  • Jakie działania podjął Minister Sprawiedliwości, by adwokatki i adwokaci, którzy realizując tzw. dyżury w postępowaniu przyśpieszonym, pozostają w gotowości do świadczenia pomocy prawnej, otrzymali za to wynagrodzenie?
  • To pytania, jakie skierował Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Przemysław Rosati do Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara w piśmie z 3 kwietnia br.
  • Prezes NRA podkreśla w piśmie, że stawki za urzędówki od lat pozostają na rażąco niskim poziomie (zasadniczo bez zmian od 22 lat), często nie gwarantując nawet zwrotu kosztów, które ponoszą adwokatki i adwokaci, świadcząc pomoc prawną z urzędu.
  • Prezes NRA wskazał, że to wyraźny sygnał dla obywateli, że jeśli nie stać ich na adwokata z wyboru, Państwo nie zapewni im adekwatnie opłaconej z budżetu państwa, profesjonalnej pomocy prawnej z urzędu.

 Więcej na adwokatura.pl

Sprawdź także

Tenisowe mistrzostwa palestry

XXVIII Tenisowe Mistrzostwa Polski Prawników 24-26 maja XXVIII Tenisowe Mistrzostwa Polski Prawników odbędą się 24-26 …