Najnowsze informacje

Impeachment Trumpa

Informowaliśmy już, że Izba Reprezentantów USA zagłosowała za przesłaniem dwóch artykułów impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa do Senatu. – Amerykanie chcą procesu, który będzie uczciwy wobec prezydenta i wobec ludzi – powiedział w środę szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Adam Schiff, który stanie na czele tak zwanych menedżerów procesu parlamentarnego Trumpa. W Senacie będą oni pełnić rolę prokuratorów.

Za przesłaniem do Senatu dwóch artykułów impeachmentu opowiedziało się 228 kongresmenów, przeciwnych było 193. – Jesteśmy tutaj dzisiaj, by wykonać bardzo ważny krok w historii Ameryki – powiedziała przed głosowaniem demokratyczna kongresmenka i zarazem szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Decyzja kontrolowanej przez demokratów Izby umożliwi rozpoczęcie senackiego procesu parlamentarnego Donalda Trumpa. Przemów otwierających – według kontrolujących Senat republikanów – można spodziewać się w izbie wyższej parlamentu USA już w przyszłym tygodniu. Z racji republikańskiej większości w Senacie oczekuje się, że izba ta uniewinni postawionego w stan oskarżenia prezydenta.
Szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
„Menadżerowie” procesu Trumpa

Wcześniej w środę Pelosi wyznaczyła siedmiu tzw. menedżerów procesu parlamentarnego prezydenta Trumpa. W Senacie pełnić będą oni rolę prokuratorów. Na czele zespołu stanie szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Adam Schiff. Obok niego znaleźli się szef komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów Jerrold Nadler oraz kongresmeni: Hakeem Jeffries, Zoe Lofgren, Val Demings, Sylvia Garcia oraz Jason Crow.

  • Amerykanie w przeważającej części chcą uczciwego procesu w Senacie, uczciwego wobec prezydenta i uczciwego wobec ludzi. Senatorowie muszą żądać możliwości zobaczenia i usłyszenia wszystkich dowodów, w tym dokumentów i zeznań świadków blokowanych przez prezydenta – powiedział Schiff.

Jako szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Schiff pełnił jedną z kluczowych ról wśród demokratów w parlamentarnym śledztwie w sprawie tzw. afery ukraińskiej.
Adam Schiff na czele „menedżerów” procesu Donalda Trumpa

Sprawdź także

Rosja bez wiz do Europy

Zawieszenie porozumienia o wizach do UE dla Rosjan. Jest zgoda ambasadorów UE, znamy datę Jest …