Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Informacja w staromiejskim sądzie

Informacja w staromiejskim sądzie

Od miesiąca działa w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto punkt informacyjny dla petentów. Można tutaj uzyskać informacje w jaki sposób uzyskać bezpłatną pomoc prawną; jakie dokumenty należy przedstawić w sądzie i ile wyniosą stosowne opłaty;w jaki sposób napisać typowy wniosek; gdzie znaleźć odpowiednie formularze. Po przedstawieniu stosownego dokumentu w punkcie informacyjnym dowiemy się także na jakim etapie postępowania sądowego jest nasza sprawa.
– Punkt cieszy się olbrzymim zainteresowaniem osób przychodzących do sądu – mówi Jędrzej Godlewski ( na fotografii poniże) pracownik administracyjny sądu. – W niektórych porach dnia kolejka interesantów liczy nawet kilkadziesiąt osób. Wraz z koleżanką wówczas dwoimy się i troimy. Najwięcej pytań dotyczy spraw cywilnych. Ludzie nie wiedzą, gdzie, co i jak zrobić. Mają trudności w wypełnianiu nawet urzędowych formularzy. Nie wiedzą ile wynosi sądowa opłata i gdzie należy ją uiścić , i w jaki sposób.

Zakłada się, że dwóch urzędników punktu informacyjnego udzielać będzie miesięcznie informacji i porad dla ponad tysiąca osób. Petent w ten sposób nie musi biegać po całym sądzie, wystawać w kolejkach w sądowych sekretariatach, gdzie pracujący tam urzędnicy muszą co chwila odrywać się od swoich obowiązków, aby udzielić technicznych informacji. Tutaj dowiedzą się o miejscu i terminach rozpraw, czy i jakie są procedury odwoławcze.
Pracownicy urzędujący w punktach informacyjnych sądu przeszli specjalne szkolenia organizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Część pieniędzy na ich organizację pochodzi z budżetu Unii Europejskiej. Punkty informacyjne są pomysłem resortu sprawiedliwości, i trzeba przyznać, że jest to strzał w dziesiątkę. Każdy, kto choć raz miał do czynienia z wymiarem sprawiedliwości wie, że to droga przez mękę. Może wreszcie obywatele nie będą tak bezradni wobec gąszczu sądowych przepisów i procedur oraz sądowych zwyczajów.

Sprawdź także

Proces za pomoc

Zatrzymanie aktywistki udzielającej pomocy humanitarnej – oświadczenie zarządu HFPC  W mediach pojawiły się informacje o postawieniu …