Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / NIK obnaża Instytut

NIK obnaża Instytut

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o finansach i realizacji zadań przez Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur.

Podstawą jego gospodarki finansowej był najem powierzchni biurowej, a nie działalność merytoryczna, badawczo – naukowa, na którą otrzymywał dotacje. Mowa o Instytucie Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, który sprawdziła NIK. Wyniki kontroli nie napawają optymizmem. Mimo złej sytuacji finansowej w Instytucie zatrudniano kolejnych pracowników i podwyższano płace. Ponadto jego były dyrektor w sposób nieprzejrzysty, bez opinii i konsultacji, podpisał ugodę z dłużnikiem Instytutu. Zrezygnowano z dochodzenia przed sądem zapłaty ok. 745 tys. zł w zamian za zobowiązanie uiszczenia 100 tys. zł.

Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur utworzono na początku 2007 r. z połączenia Instytutu Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji oraz Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego. W 2017 r. instytucja otrzymała status państwowego instytutu badawczego. Nadzór nad nim sprawował Minister Rozwoju i Finansów, a po zniesieniu tego urzędu – Minister Przedsiębiorczości i Technologii. We wrześniu 2018 r. IBRKiK został zlikwidowany, a w jego miejsce powołano Polski Instytut Ekonomiczny, nadzorowany przez Prezesa Rady Ministrów. Nowy Instytut może już liczyć na stałą dotację podmiotową. Więcej na stronie NIK.

Sprawdź także

Zmiany w sądach nielegalne

TSUE: Orzeczenie wydane przez neo-sędziego można uznać za niebyłe 1 ZDJĘCIE Siedziba TSUE (zdjęcie ilustracyjne) …