Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Interwencja MSZ w sprawie karykatury

Interwencja MSZ w sprawie karykatury

Polski MSZ zareaguje na satyrę na Polskę, która pojawiła się podczas karnawałowej parady w niemieckim Duesseldorfie. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział w radiowej Trójce, że zwróci do niemieckiego rządu z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie. – W sposób dyplomatyczny będziemy zwracać uwagę i pytać naszych
partnerów w Niemczech czemu służą takie wybryki – powiedział szef polskiego MSZ. Podkreślił, że forma będzie „wyważona” i „delikatna” tak, aby – jak podkreślił – nie naruszać wartości artystycznej, ani wolności słowa.
– Natomiast chcemy zwrócić uwagę, że są to objawy lekceważenia Polaków i polskich polityków” – podkreślił Witold Waszczykowski. Co roku, w ostatni poniedziałek karnawału, ulicami Duesseldorfu przechodzi barwna parada, której główną atrakcją są ogromne figury przedstawiające polityków i osoby publiczne. W tym roku jedną z nich była postać Jarosława Kaczyńskiego w generalskim mundurze, który trzyma but na głowie klęczącej, pobitej kobiety, podpisanej jako „Polska”. Obok Kaczyńskiego postawiono różowe radio z napisem „Radio Maryja”.

Polska to nie jedyny kraj, którego karykaturę przedstawiono w Duesseldorfie. Był też m.in. prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który wznosi toast z bojownikiem Państwa Islamskiego, a na kieliszkach widać napis: „Kurdowie” oraz postać Angeli Merkel, która „tonie” tak jak uchodźcy, zaś ludzik przebrany w bawarski strój z plakietką polityka CSU wisi na szlabanie z napisem „otwarta granica” i próbuje zamknąć go przed wjazdem do Niemiec.
Informacyjna Agencja Radiowa

Sprawdź także

Rewizje w domach ziobrystów

Na polecenie prokuratorów z zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości przeprowadzane są dziś przeszukania w różnych …