Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / IPN szuka ofiar terroru

IPN szuka ofiar terroru

– Przekroczyliśmy ważny próg naszej historii ? powiedział Łukasz Kamiński ? prezes Instytutu Pamięci Narodowej. – Pierwsze odkryte szczątki, pierwsze dokonane identyfikacje to chwile, które zmieniają świadomość o przeszłości. Teraz mamy obiektywne dowody na to, co z tymi ludźmi robiono. Następne pokolenia będą miały materialne świadectwo, że tak właśnie było – dodał. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, na czele z Dyrektor Generalną ? Wiesławą Chojnacką wzięli udział w uroczystym pokazie filmu ?Kwatera Ł?. Produkcja w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego opowiada o poszukiwaniach miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1948?1956 na warszawskim cmentarzu Powązki, w słynnej dziś kwaterze Ł. W prace poszukiwawcze zaangażowane jest również Ministerstwo Sprawiedliwości.
– Kierowany przeze mnie resort nadal wspierać będzie prace ekshumacyjne ofiar komunizmu ? deklaruje minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Przypomnijmy, trwające od kilku miesięcy prace ekshumacyjne to wynik m.in. porozumienia zawartego przez Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Umożliwia je również zaangażowanie przedstawicieli Miasta Stołecznego Warszawy. Prace odbywają się w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego ?Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956?.
– Przekroczyliśmy ważny próg naszej historii ? powiedział w trakcie pokazu filmu Łukasz Kamiński ? Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. – Pierwsze odkryte szczątki, pierwsze dokonane identyfikacje to chwile, które zmieniają świadomość o przeszłości. Teraz mamy obiektywne dowody na to, co z tymi ludźmi robiono. Następne pokolenia będą miały materialne świadectwo, że tak właśnie było – dodał.
Przedstawiciele IPN zapowiedzieli, że kolejne prace poszukiwacze rozpoczną się już wkrótce. Na Łączce i w innych miejscach w całej Polsce. W trakcie realizacji ogólnopolskiego programu badawczego kierowanego przez dra hab. Krzysztofa Szwagrzyka, pełnomocnika Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego: przeprowadzono ekshumację szczątków ponad 300. więźniów okresu stalinowskiego pochowanych na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu; wykonano prace badawcze nad ustaleniem miejsc pochówku blisko 200. partyzantów oddziału NSZ Henryka Flamego, ps. Bartek, zamordowanych na terenie Opolszczyzny i pow. gliwickiego w woj. śląskim we wrześniu 1946 r.; w pobliżu m. Dworzysko, pow. Łambinowice odnaleziono zbiorową mogiłę kilkunastu osób zamordowanych przez UB w latach 40.; przeprowadzono badania georadarowe na terenie dawnej siedziby UB przy ul. Niegolewskich w Poznaniu oraz w lesie w pobliżu m. Gądki pod Poznaniem ? miejscach, w których mordowano i grzebano ofiary systemu komunistycznego.
Największym przedsięwzięciem zrealizowanym w 2012 roku był pierwszy etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie kwatery ?Ł? Cmentarza Powązkowskiego (wojskowego) w Warszawie, w wyniku których odnaleziono szczątki 117. więźniów zamordowanych w Więzieniu na Mokotowie w latach 1948-1956. Dla stworzenia możliwości identyfikacji ofiar komunizmu Instytut Pamięci Narodowej oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie powołały do życia Bazę genetyki ofiar komunizmu w Polsce lat 1944-1956. Zamierzenia badawcze na 2013 r.: przeprowadzenie II etapu prac ekshumacyjnych na Cmentarzu Powązkowskim (wojskowym) w Warszawie; kontynuacja poszukiwań miejsc pochówku partyzantów oddziału NSZ ?Bartka?; rozpoczęcie przygotowań do prac poszukiwawczych na terenie Cmentarza na Służewie i Bródnie w Warszawie.

Sprawdź także

Święto Sędziów i Sądów

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości – święto obchodzone w Europie corocznie 23 maja. Ma upamiętniać rocznicę śmierci …