Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Iuridicum Novum oficjalnie otwarte

Iuridicum Novum oficjalnie otwarte

Collegium Iuridicum Novum oficjalnie otwarto, z udzialem władz, 17 grudnia 2010 roku.

Niemniej, jak stwierdził rektor UAM prof. Bronisław Marciniak zajęcia rozpoczęto o rok akademicki wcześniej, niż przewidywał harmonogram. – Melduję wykonanie zadania trzy miesiące przed terminem i przekazuję obiekt do użytkowania ? oświadczył Wacław Rosiak, dyrektor Mostostalu Warszawa, który był generalnym wykonawcą collegium.

– Oddawany obiekt jest pierwszym budynkiem wybudowanym na potrzeby Wydziału Prawa od początku jego istnienia czyli od 90 lat ? podkreślił rektor Marciniak. – Dotychczas zajęcia prowadzone były w bardzo trudnych warunkach, w kilkunastu miejscach w Poznaniu. Nowy budynek pozwoli na planowanie zajęć dydaktycznych w dogodnych dla studentów i wykładowców godzinach.
Działkę pod Iuridicum Novum uniwersytet kupił w lipcu 2005 r. bez przetargu od Agencji Mienia Wojskowego. Budowę kompleksu dydaktycznego Mostostal Warszawa rozpoczął 23 stycznia 2009 r., a już w listopadzie zawieszono wiechę. Generalnym projektantem wybranym w drodze konkursu była Pracownia Architektoniczna 1997 z głównym architektem Krzysztofem Frąckowiakiem. – Ten budynek jest znakiem skutecznej zgody i współpracy ? podkreśla prof. Tomasz Sokołowski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji.
Nowy obiekt ma prawie 8.300 m kw. powierzchni i kubaturę 56.200 m sześc. Wybudowano w nim 15 sal wykładowych na 24 osoby, 6 sal na 50 osób, 4 sale na 98 osób, 5 sal na 150 osób, 2 sale na 250 osób i aulę dla 400 słuchaczy. Łącznie w salach dydaktycznych są 2702 miejsca. Pomieszczenia wyposażono w najnowocześniejszy system sterowania z jednego pomieszczenia, możliwe jest prowadzenie wykładów na odległość.
– To najnowocześniejszy budynek prawniczy w Polsce ? podkreśla z dumą rektor Marciniak. Inwestycja kosztowała 68 mln zł. 44 mln zł przyznało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a ponad 20 mln zł Urząd Marszałkowski w ramach Wojewódzkiego Regionalnego Programu Operacyjnego. – Realizacja tego typu inwestycji jest formą ambasadorstwa Wielkopolski przez uczelnie wyższe. Przed kilku laty zastanawiano się jak poradzimy sobie ze środkami napływającymi z Unii Europejskiej. W Wielkopolsce mamy naszą własną drogę tworzoną przez takie obiekty. To tworzenie przyszłości, innowacyjnej Wielkopolski ? podkreślał wicemarszałek Leszek Wojtasiak. Witold Jurek, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego wyliczył natomiast, że z różnych funduszy unijnych na inwestycje w szkolnictwie wyższym Polska otrzyma około 5 mld zł.
W realizację inwestycji oprócz Mostostalu odpowiedzialnego za roboty budowlane, zaangażowani byli: spółka Elprotech z Komorników (roboty elektryczne), Instalacje HTS z Poznania (roboty instalacyjne) i RGBS z Warszawy (instalacje i wyposażenie multimedialne). Oddany obiekt jest jednakże dopiero pierwszym etapem zaplanowanego kompleksu dydaktycznego dla prawników. Powstał on na 3-hektarowej działce, ale UAM zabiega o pozyskanie od miasta sąsiednich 2 hektarów, czego spodziewa się w przyszłym roku.
Do wybudowania jest jeszcze budynek z pracowniami naukowymi o powierzchni 5.376 m kw. (kubatura 28.440 m sześc.), biblioteka wydziałowa (powierzchnia użytkowa 3.290 m kw. i kubatura 17.350 m sześc.) oraz ekran akustyczny z parkingiem o powierzchni 4.980 m kw. i kubaturze 17.122 m sześc. Na ich zrealizowanie potrzeba kolejnych 90 mln zł. – Staramy się o środki z różnych źródeł: Unii Europejskiej, ministerstwa, Urzędu Marszałkowskiego ? mówi prof. Bronisław Marciniak. Uniwersytet chce zrealizować to zadanie w ciągu trzech lat.

Sprawdź także

Lex Super Omnia

Apel Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia do przedstawicieli władzy ustawodawczej Stowarzyszenie Prokuratorów …