Finansowanie pomostowe
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Jak rozpoznać nietrzeźwego

Jak rozpoznać nietrzeźwego

Mężczyzna z udarem mózgu trafia do izby wytrzeźwień. Sąd: to nieszczęśliwy zbieg okoliczności Sąd uznał, że zatrzymanie i umieszczenie w izbie wytrzeźwień mężczyzny, który doznał rozległego udaru mózgu, bez należytego badania przez lekarza jest niezasadne i nielegalne. Sąd wskazał jednak, że funkcjonariuszom Straży Miejskiej trudno zarzucićjakiekolwiek zawinienie czy zaniedbanie w związku z dowiezieniem mężczyzny do izby wytrzeźwień. Pan P. wracając z pracy doznał rozległego udaru mózgu. Policjanci, którzy podjęli interwencję stwierdzili, że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu i wezwali Straż Miejską, aby przewiozła mężczyznę do izby wytrzeźwień. W trakcie interwencji mężczyzna nie został zbadany alkomatem, ponieważ ani policjanci ani strażnicy miejscy nie mieli tego urządzenia przy sobie. W efekcie mężczyzna został przyjęty do izby wytrzeźwień, gdzie dopiero po czterech godzinach przeprowadzono badanie lekarskie i wezwano do niego pogotowie.
?Sąd rozpatrując zażalenie na decyzję o zatrzymaniu i przyjęciu do placówki pana P. uznał, że umieszczenie mężczyzny w izbie wytrzeźwień było niezasadne, nietrafne, błędne i niosło dla zdrowia i życia zatrzymanego co najmniej potencjalne zagrożenie? ? mówi Irmina Pacho, prawniczka HFPC. Sąd wskazał także na niedostateczny nadzór nad pobytem mężczyzny w izbie wytrzeźwień. Sąd doszedł do wniosku, że funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej dochowali wymogów należytej staranności. Sąd wskazał, że nie sposób obarczać funkcjonariuszy odpowiedzialnością za to, że nie zauważyli i nie znaleźli podstaw do stwierdzenia, że mężczyźnie potrzebna była natychmiastowa pomoc lekarska oraz że konieczne było przewiezienie go do szpitala zamiast do izby wytrzeźwień.
?Europejski Trybunał Praw Człowieka w swym orzecznictwie wielokrotnie wskazywał, że państwo ma obowiązek chronić osoby zatrzymane i pozbawione wolności. Obowiązek ten obejmuje m.in. ochronę zdrowia i zapewnienie odpowiedniej opieki lekarskiej? – tłumaczy adw. Mikołaj Pietrzak, który na prośbę HFPC reprezentował pro bono pana P. ?Podwyższony standard ochrony powinien obowiązywać funkcjonariuszy również w sytuacji oceny stanu zdrowia osoby doprowadzanej do izby wytrzeźwień? ? dodaje adwokat Mikołaj Pietrzak.
?Zdaniem HFPC konieczne jest wprowadzenie odpowiednich procedur oraz zapewnienia odpowiednich szkoleń tak, by wyeliminować w przyszłości nietrafne decyzje funkcjonariuszy, które mogą powodować zagrożenie dla życia i zdrowia? – dodaje Irmina Pacho. Prawidłowa ocena jego stanu zdrowia oraz udzielenie mu pomocy medycznej w kluczowym czasie bezpośrednio po udarze mogłyby ograniczyć zakres obrażeń wewnętrznych mężczyzny.
Źródło:HFPCz

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …