Strona główna / Szczypta soli / Jak zatrzymać obcokrajowca

Jak zatrzymać obcokrajowca

Do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zwróciła się adwokat pani C.A., obywatelki Włoch, zgłaszając nieprawidłowości dotyczące zatrzymania jej klientki. Zgodnie z postanowieniem sądu zatrzymanie C.A. było legalne i zasadne, natomiast umieszczenie jej w policyjnej izbie zatrzymań, a także przeprowadzona kontrola osobista były nieprawidłowe. C.A. ? obywatelka włoska ? została zatrzymana przy przejściu dla pieszych na rogu ulic Nowy Świat i Świętokrzyskiej wraz z towarzyszącym jej obywatelem polskim P.A. Policjanci poprosili C.A. o dokumenty oraz poddali ją kontroli na zawartość alkoholu we krwi.
Następnie funkcjonariusze, nie informując o wynikach badania, przewieźli C.A. do komisariatu przy ulicy Wilczej w Warszawie. Potem C.A. zamknięto w celi na całą noc. Nad ranem, po założeniu kajdanek, zaprowadzono ją do pokoju, gdzie czekała na tłumacza i P.A., którego policja wypuściła około godziny 3 w nocy. Dopiero w momencie opuszczania komisariatu zatrzymanej przekazano kartkę, na której były zapisane jej prawa.
Na pismo HFPC do nadinsp. Mirosława Schosslera, Komendanta Stołecznego Policji, poinformował on organizację: że ?dążąc do podnoszenia poziomu profesjonalizmu czynności wykonywanych przez policjantów, dokonana w Wydziale Kontroli Komendy Stołecznej Policji ocena przedmiotowej sprawy została przekazana przełożonym funkcjonariuszy, których czynności zakwestionowano. Sformułowane uwagi wykorzystano w trakcie szkoleń policjantów?
HFPC zauważa, iż mając na uwadze zatrzymanie holenderskiego dziennikarza Berta van der Lindena, nie wydaje się, aby policja wyciągnęła wnioski z zatrzymania C.A. Dziennikarz został zatrzymany przez policję za jazdę na rowerze po spożyciu alkoholu. Nie zdawał sobie sprawy, że w ten sposób popełnił przestępstwo. Pomimo tego, że policjanci ustalili tożsamość Holendra, a on sam przyznał się do zarzucanego mu czynu, spędził całą noc w policyjnej izbie zatrzymań.
Sprawa Berta van der Lindena, który opisał ją w obszernym reportażu dla poczytnego holenderskiego portalu, budzi w Holandii duże zainteresowanie.

Sprawdź także

Bezzasadny pozew

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił w czwartek – jako bezzasadny- pozew kandydata do rady miasta …