Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Jawność publiczna już była

Jawność publiczna już była


Prof. Małgorzata Manowska, I Prezes Sądu Najwyższego złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws. ograniczenia dostępu do informacji publicznej. Domaga się w nim uznania niekonstytucyjności części przepisów ustawy. Organizacje zajmujące się transparentnością życia publicznego biją na alarm.I Prezes SN we wniosku do Trybunału stwierdza m.in., że znaczenie części pojęć zawartych w ustawie o dostępie do informacji publicznej ma być nieodpowiednio zdefiniowane. Małgorzata Manowska wskazała, że niekonkretne mają być takie sformułowania jak „władze publiczne”, „inne podmioty wykonujące zadania publiczne” czy „osoby pełniące funkcje publiczne”.

Zdaniem I Prezes SN jawność życia publicznego nie ma pierwszeństwa nad innymi prawami opisanymi w konstytucji. Tu wskazała prawo do prywatności i ochronę danych osobowych.

We wniosku do TK prof. Małgorzata Manowska stwierdza też, że ustawa o dostępie do informacji publicznej w niewystarczający sposób reguluje obowiązek anonimizacji, czyli usuwania danych, które mogą ujawnić tożsamość osób czy osoby w dokumentach.

Źródło:wp.pl

Sprawdź także

Polska racja stanu!!!

Polska racja stanu wymaga, abyśmy obecnie nie milczeli – sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku …