Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Jeszcze o medycznej marihuanie

Jeszcze o medycznej marihuanie

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki skierował do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pismo dotyczące możliwości stosowania marihuany w celach medycznych. Pismo jest odpowiedzią na postulaty sformułowane w analizie ?Medyczna marihuana ? czas na reakcję ustawodawcy?. Przedstawiciel MZ zwraca uwagę na istniejąceobecnie możliwości zastosowania w celach medycznych produktów leczniczych w skład których wchodzi ziele konopi innych niż włókniste, m.in. poprzez skorzystanie z procedury importu docelowego. Informuje również Fundację, iż ?o opinie w przedmiotowej sprawie zostali poproszeni Konsultanci krajowi w określonych dziedzinach ochrony zdrowia, którzy w swoich stanowiskach również wskazali na konieczność naukowego potwierdzenia skuteczności terapeutycznej leków zawierających substancje czynne zawarte w zielu konopi innych niż włókniste bądź brak wskazań medycznych do jego stosowania w określonych jednostkach chorobowych?.
W związku z powyższym w opinii MZ ?przedmiotowa kwestia wymaga dalszych badań klinicznych przeprowadzonych zgodnie z obowiązującymi zasadami, które pozwolą na określenie odpowiedniej dawki substancji aktywnych zawartych w produkcie leczniczym, skutków ubocznych, czy potencjalnych interakcji z innymi lekami.? W piśmie skierowanym do Fundacji, przedstawiciel MZ nie porusza kwestii ewentualnych zmian legislacyjnych, które umożliwiłyby niekaranie osób korzystających z marihuany w celach leczniczych. Pismo dostępne jest na stronie HFPCz.

Sprawdź także

Dzień otwarty Notariatu

Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną oraz …