Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Kaczyński bezkarny

Kaczyński bezkarny

Prokurator krajowy zapewnił w TVN24, że brak parasola ochronnego nad Jarosławem Kaczyńskim nie oznacza jednak, że będzie miał postawione zarzuty. Chodzi o wniosek dotyczący wszczęcia śledztwa w sprawie nadużycia władzy przez prezesa PiS.

Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk był pytany o wniosek dotyczący wszczęcia śledztwa w sprawie nadużycia władzy przez prezesa PiS.

– Mogę zapewnić, że nad posłem Jarosławem Kaczyńskim nie ma żadnego parasola ochronnego, ale to nie oznacza, że od razu ma mieć postawiony zarzut – powiedział w środę na antenie TVN24.

10 czerwca Jarosław Kaczyński pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej użył farby w spreju i zamalował tabliczkę przytwierdzoną do wieńca z napisem: „Pamięci 95 ofiar Lecha Kaczyńskiego, który, ignorując wszelkie procedury, nakazał pilotom lądować w Smoleńsku w skrajnie trudnych warunkach. Spoczywajcie w pokoju. Naród Polski”.  Kaczyński stwierdził też, że jego działania to „interwencja poselska”. Policja uznała to za nadużycie władzy i złożyła wniosek do prokuratury okręgowej o wszczęcie postępowania w tej sprawie. 

Jak poinformowała podkom. Barbara Szczerba z KSP, cytowana przez PAP, zgromadzone materiały zostały przekazane do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ z wnioskiem o wszczęcie śledztwa w kierunku art. 231 kk (nadużycie władzy) w związku z interwencją poselską.

– Każda sprawa będzie indywidualnie rozpoznana. I wiem, że pod kątem zniszczenia mienia to postępowanie będzie przeprowadzone przez prokuraturę – zapewnił Korneluk w TVN24. 

Artykuł 231 Kodeksu karnego mówi o przekroczeniu przez funkcjonariusza publicznego uprawnień lub nie dopełnieniu obowiązków, za co grozi do 3 lat więzienia.

Przedruk wyborcza.pl

Sprawdź także

Antysemici z PiS

Europoseł Grzegorz Braun, były premier Mateusz Morawiecki i byli ministrowie z jego rządu Piotr Glińśki …