Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Kara A. Kraski wstrzymana

Kara A. Kraski wstrzymana

Sąd Najwyższy wstrzymał wykonanie kary dożywocia dla Arkadiusza Kraski. Wyrok taki zapadł ponad 18 lat temu za przypisane mu podwójne zabójstwo, dokonane dwa lata wcześniej. W związku ze wznowieniem postępowania wnioski o wstrzymanie orzeczenia złożyli zarówno obrońca skazanego, jak i prokurator.

Jak powiedział Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego, decyzja sądu oznacza, że skazany jeszcze tego samego dnia opuści mury aresztu śledczego w Szczecinie, a na ewentualny wyrok uniewinniający będzie czekał na wolności. – Dzisiejsza decyzja nie przesądza ostatecznego rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego – zastrzegł Krzysztof Michałowski. Dodał jednak, że zdaniem sądu „zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że dojdzie do uchylenia wyroków zarówno pierwszej, jak i drugiej instancji.

Zdaniem prokuratora, który wniósł o zmianę orzeczenia na uniewinniające, Arkadiusz Kraska nie popełnił przypisywanej mu zbrodni. Wniosek SN rozpatrzy 9 lipca.

  • Jestem wściekły, że tyle lat nikt mnie nie słuchał. Zabrali mi kawał życia. Muszę na nowo nauczyć się żyć, nawet takich prostych czynności jak włączenie pralki. Pranie to jedno z jego marzeń. 19 lat prałem ręcznie. Wreszcie chce włączyć pralkę, ale najpierw zajmę się moją żoną – mówi Kraska w rozmowie z wp.pl.

Arkadiusz Kraska został skazany za zastrzelenie w 1999 w roku Szczecinie Marka C. i Roberta S. Sprawę jako pierwszy szeroko opisał Onet. W 1999 r. w centrum Szczecina doszło do mafijnej egzekucji. Ówcześni śledczy badający sprawę uznali, że za spust pociągnął Kraska. Mężczyzna w 2001 r. skazany został na dożywocie. Z artykułu Onetu wynika, że w śledztwie mataczyli funkcjonariusze policji grożąc świadkom „szantażem i zmuszaniem do seksu”. Jak wynika z wniosku prokuratury o uniewinnienie Kraski, do którego dotarła Wirtualna Polska, żeby zamknąć mu usta, policjant zmusił do seksu partnerkę mężczyzny, a inni funkcjonariusze wywieźli jego syna do domu dziecka.

Według Onetu śledczy obawiają się obecnie o bezpieczeństwo świadków. „Uwolnienie Kraski będzie bowiem początkiem prawdziwej batalii z polską mafią. Takich egzekucji było bowiem w tamtym czasie w Szczecinie znacznie więcej” – czytamy w artykule portalu. Wiele z działań policji, które miały wówczas miejsce uległy przedawnieniu. Sam Kraska zapytany przez dziennikarkę o to, kim jest, odpowiada: – Człowiekiem, który był figurą w środowisku przestępczym, bo siedziałem za podwójne zabójstwo i chociaż nie ja naciskałem na spust, to honorowo wziąłem wyrok na klatę.

Sprawdź także

10 kłamstw TKPiS

26 sędzi i sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku o 10 nieprawdach w wyroku TK …