Kara dla oprawcy kata

Dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć, za zniszczenie figury kata z poznańskiego pręgierza na Starym Rynku. Taki wyrok orzekła w środę 5 pażdziernika sędzia Marta Zaidlewicz z Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto. 21-letni Maciej G. przed czterema miesiącami w stanie nietrzeźwym wdrapał się na pręgierz i spadł wraz z figurą kata. Rzeźba rozbiła się na wiele części. Przed sądem student, bo ksztalci się na jednej z poznańskich uczelni, przyznał się do winy i przeprosił za to, co zrobił. Złożył też wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Na zaproponowaną przez oskarżonego karę nie zgodziła się jednak prokurator podkreślając, że oskarżony już wcześniej był karany za zniszczenie mienia.
Sąd zrezygnował z przesłuchania świadków. Sędzia M. Zaidlewicz zdecydowała, że oprócz kary pozbawienia wolności zawieszonej na czas pięciu lat próby, Maciej G. naprawi szkody, czyli zwróci miastu 40 tysięcy złotych razem z odsetkami. Tyle wydano na renowację rzeźby. Wyrok nie jest prawomocny.
– Nie będziemy się odwoływać od wyroku ? oświadczył adwokat Paweł Szwarc, obrońca Macieja G. – informuje „Gaztea Wyborcza”. – Dziękuję sądowi, przepraszam poznaniaków za zniszczenie rzeźby. Oddam wszystko, co do złotówki – zapowiedział po wyjściu z sali skazany, o czym także informuje ten dziennik..

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …