Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Karawana pojedzie dalej

Karawana pojedzie dalej

Niesamowite. Wobec sprzeciwu i licznych wątpliwości podnoszonych przez przedstawiciel radców prawnych i adwokatów, Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło decyzję o wstrzymaniu prac nad projektem ustawy o nowej adwokaturze. Minister K. Kwiatkowski zaznaczył jednak od razu, że wstrzymanie prac nad tym projektem nie oznacza zakończenia działań dążących do rozwiązania podstawowego problemu ? czyli zapewnienie obywatelom szerokiego dostępu do fachowej, skutecznej i powszechnej ochrony prawnej.

Minister Krzysztof Kwiatkowski stwierdził ponadto, że wobec niejednoznacznych sygnałów napływających ze środowisk zarówno adwokatów jak i radców prawnych, a jednocześnie wierząc, że zasadnicze cele – jakie przyświecają ministrowi oraz obu samorządom – są wspólne ? oczekuje wspólnie wypracowanej przez adwokatów i radców prawnych propozycji odnoszącej się do kwestii poszerzenia dostępu do profesjonalnych usług prawnych.
Niebawem odbędą się nadzwyczajne zjazdy korporacji adwokatów i radców prawnych. Wyraźny togest dobrej woli ministerstwa pod adresem obu korporacji. Czy jednak rzeczywiście ministerstwo chce wdriozyć uwagi i spostrzeżenia zawodowych prawników? Zobaczymy. Wstrzymanie prac nad propozycjami Ministerstwa Sprawiedliwości związane jest właśnie z oczekiwaniem na wspólnie wypracowane przez radców prawnych i adwokatów rozwiązanie – powiedział K. Kwiatkowski.
Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Izby Radców Prawnych, komentując decyzję Ministra powiedział: – Uważam, że propozycja Ministra Sprawiedliwości to uznanie podmiotowości Krajowej Izby Radców Prawnych w decydowaniu o jej przyszłości. Jest to również praktyczna realizacja demokratycznej zasady samostanowienia i samorządności. Jestem przekonany, ze Nadzwyczajny Zjazd Radców Prawnych, który odbędzie się w dniu 27 lutego podejmie stosowną uchwałę precyzyjnie określającą zarówno nasze stanowisko wobec tej niespodziewanej decyzji, jak również określi dalsze działania samorządu radcowskiego w tej nowej dla nas sytuacji.
Adwokat Joanna Agacka ? Indecka, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej powiedziała natomiast: – oświadczenie Ministra Sprawiedliwości o zawieszeniu prac nad projektem ustawy o nowej adwokaturze wykazało zrozumienie ze strony Ministerstwa dla konstytucyjnych zasad, na których opiera swoje funkcjonowanie samorząd adwokacki. Minister Sprawiedliwości wykazał, iż szanuje demokratyczny ustrój zawodów prawniczych, ale dał też wyraz temu, że oczekuje od adwokatów i radców prawnych przystąpienia do pracy w celu ewentualnego wypracowania wspólnego projektu – zmian w ustawach samorządowych.

Sprawdź także

Antysemici z PiS

Europoseł Grzegorz Braun, były premier Mateusz Morawiecki i byli ministrowie z jego rządu Piotr Glińśki …