Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Kasacja wyroku Beaty Sawickiej

Kasacja wyroku Beaty Sawickiej

Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu skierowała do Sądu Najwyższego w Warszawie kasację w sprawie Beaty Sawickiej i burmistrza Helu Mirosława Wądołowskiego. Marek Konieczny, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu, poinformował, że prokuratura zaskarżyła wyrok w całości na niekorzyść oskarżonych. 16 maja 2012 roku warszawski sąd okręgowy w procesie…….o płatną protekcję i korupcję byłej posłance PO wymierzył karę trzech lat więzienia, a burmistrza Helu skazał na dwa lata pozbawienia wolności z zawieszeniem na pięć. Prawie rok później, w wyroku z 26 kwietnia, warszawski sąd apelacyjny prawomocnie uniewinnił Sawicką i Wądołowskiego z zarzutów korupcji. Uznał, że zgromadzone przez CBA materiały operacyjne, jako uzyskane bezprawnie, nie mogą „stanowić dowodu winy w rzetelnym procesie sądowym”.
W uzasadnieniu sąd wyjaśniał, że państwo prawa wyklucza testowanie uczciwości obywateli, bo to cecha państwa totalitarnego. Oskarżeni i ich obrońcy, którzy od początku kwestionowali legalność działań CBA, byli usatysfakcjonowani wyrokiem. Były szef CBA, wiceprezes PiS Mariusz Kamiński, nie akceptował orzeczenia i liczył na kasację prokuratury.
CBA zatrzymało Sawicką w październiku 2007 r., gdy przyjmowała od udającego biznesmena agenta CBA 50 tys. zł. Zatrzymano też Wądołowskiego, któremu zarzucono, że za łapówkę obiecał dokonać zmian w planie zagospodarowania przestrzennego Helu. To wtedy opinia społeczna poznała dziłlania agenta Tomka, dzisiaj posła PiS Tomasza kaczmarka, który uwiódł posłankę i zorganizował „przekret”
Wyrok Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu zaskarżyła w całości na niekorzyść oskarżonych, zarzucając rażące i mające istotny wpływ na treść wyroku naruszenie przepisów prawa. Prokuratura zawnioskowała o uchylenie w całości wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie i przekazanie sprawy temu Sądowi do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.
Źródło: Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu i „Gazeta Wyborcza”

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …