Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Kawalerowie Maltańscy dla ubogich

Kawalerowie Maltańscy dla ubogich

Zapraszamy na Maltański Koncert Charytatywny Gwiazdka przed Gwiazdką.

W piątek, 17 grudnia w Auli Uniwersyteckiej przy ul. Wieniawskiego w Poznaniu Związek Polskich Kawalerów Maltańskich ? jeden z najstarszych zakonów na świecie ? organizuje Maltański Koncert Charytatywny Gwiazda przed Gwiazdką.
Dochód z tego wydarzenia zostanie w całości przekazany na rozbudowę Specjalistycznej Przychodni Onkologicznej. Świąteczny koncert już po raz kolejny organizowany jest we współpracy z Filharmonią Poznańską. Podczas tego uroczystego wydarzenia usłyszymy koncert skrzypcowy D-dur i symfonię A-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz koncert skrzypcowy D-dur Ludwiga van Beethovena w wykonaniu skrzypka Juliana Rachlina oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Całkowity dochód z tego wydarzenia zostanie przekazany na remont i rozbudowę Przychodni Onkologicznej Pomoc Maltańska, którą prowadzą Kawalerowie Maltańscy.
? Takie miejsca, jak nasza przychodnia, to często jedyna szansa dla najuboższych, aby skonsultować się bez skierowania z lekarzem specjalistą ? mówi Dyrektor Zarządu Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich Jerzy Baehr. ? Coraz większe zainteresowanie naszą działalnością sprawiło, że obecne pomieszczenia stały się za ciasne. Stąd pilna potrzeba budowy nowego budynku ? dodaje. Przychodnia Onkologiczna Pomoc Maltańska powstała w miejscu nawiązującym do wiekowych tradycji zakonu. Została utworzona na terenie historycznej Komandorii, gdzie ponad 800 lat temu zaczęła kiełkować idea maltańska. ? Chcemy dalej wypełniać swoje przesłanie w myśl dewizy ?Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum? czyli ?Obrona wiary oraz służba ubogim i cierpiącym? ? mówi Jerzy Baehr. ? Jednak aby robić to w godnych i spełniających wszelkie normy warunkach, potrzebujemy zaangażowania i wsparcia innych. Dlatego zorganizowaliśmy ten Bożonarodzeniowy Koncert ? dodaje.
Placówka Pomoc Maltańska działa od 1993 roku. Prowadzi swoją działalność charytatywnie, udzielając pomocy ponad 5 tys. pacjentów rocznie. Wszystkie badania i porady udzielane są bezpłatnie a personel pracuje na zasadach wolontariatu.
***
Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, należy do Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego z Rodos i Malty. Związek wywodzi swój rodowód z zakonów rycerskich powstałych na fali XII-wiecznych krucjat. Odegrał znaczącą rolę w historii Europy, głównie ze względu na swój potencjał militarny i znakomitą flotę. Zakon uznawany jest przez szereg państw za podmiot prawa międzynarodowego. Zakon jest stroną umów międzynarodowych, utrzymuje stosunki dyplomatyczne, bierze udział w konferencjach międzynarodowych, działa w różnych organizacjach jako obserwator. Zakonnicy pojawili się w Poznaniu w 1187 roku za sprawą księcia Mieszka III Starego oraz biskupa poznańskiego Radwana. Wówczas powierzono ich opiece szpital ? przytulisko przy kościele p.w. Św. Michała Archanioła. Z czasem uzyskał on nazwę Św. Jana Jerozolimskiego ? patrona zakonników. Tradycja przynależności do tego Zakonu przetrwała do dziś w wielu rodach szlacheckich i stanowi tytuł honorowy. Do Związku Polskich Kawalerów Maltańskich należy obecnie około 150 osób.

Sprawdź także

Nie wolno się poddać

Wraz z początkiem roku 2022 nową dyrektorką Amnesty International w Polsce została Anna Błaszczak- Banasiak. …